Новини - България

Андрей Ковачев: При електронното здравеопазване пътуват данните, а не пациентът
Прочетена: 378 пъти

Електронното здравеопазване ще улесни достъпа до медицинска помощ, тъй като при прилагането му ще пътуват данните, а не пациентът. По този начин пациенти от по-трудно достъпни места, ще могат много по-лесно да получат качествени медицински грижи. Това заяви българския евродепутат д-р Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) в Европейския парламент, където през седмицата се проведе конференция на тема „Цифровата трансформация на здравеопазването - предизвикателства и възможности“. 

 

Дигиталната революция би превърнала пациента в активен участник във взимането на решения относно лечението му. Това обаче не означава, че електронното здравеопазване ще замести прекия контакт с лекаря, допълни още той. За да се разгърне потенциала на електронното здравеопазване, обаче трябва да се работи за повишаване компютърната грамотност и умения както на здравните работници, така и на пациентите. Другият решаващ елемент е осигуряването на адекватно финансиране“, заяви г-н Ковачев.

 

Българският еврокомисар г-жа Мария Габриел представи основата за действие на ЕС в областта на цифровото здраве през следващите години. Тя включва подкрепа на обмена на електронни предписания и електронни файлове на пациентите. Това ще позволи трансграничен обмен на пълни електронни здравни досиета, доброволна координация при обмен на данни и ресурси за превенция и изследване на заболяванията, както и изграждане на капацитет и обмен на иновации и най-добри практики за здравните органи.

 

Участващите в събитието експерти г-н Тапани Пиха (началник отдел "Електронно здравеопазване" в ГД "Здравеопазване" на Европейската комисия (ЕК) и г-н Мигел Гонзалес-Санчо (началник отдел „Електронно здравеопазване“ в ГД „Съобщителни мрежи, съдържание и технологии“ (ЕК) се обединиха около идеята, че сигурността в дигиталния обмен на лични данни е най-голямото притеснение на потребителите. Междувременно, г-жа Тайри Тахт (съветник по здравни въпроси в Постоянното представителство на Естония към ЕС) направи обзор на постигнатото от Естонското председателство на Съвета на ЕС, докато г-н Александър Огнянов (директор на дирекция „Информационни процеси и сигурност на информацията“ в НЗОК) сподели българския опит в дигитализацията на здравеопазването. Политическият директор на Европейския пациентски форум, г-жа Кайса Имонен, обърна внимание на пациентската перспектива върху дигиталното здравеопазване и неговите основни преимущества и недостатъци.

 

Докато в Европа има компании, които могат да се конкурират на международния пазар, в България има потенциал за развитие в тази насока. В тази връзка една от водещите български фирми в сферата на информационни и комуникационни технологии демонстрира иновативната си система за наблюдение в реално време на жизнените показатели на потенциални пациенти.





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се