Интервю -

Д-р Ралица Кермедчиева: Всички новости в медицината са в резултат на клинични проучвания
Прочетена: 1504 пъти

В началото на месеца в София, с финансовата подкрепа на „Новартис“, се проведе обучителен курс "THE POWER OF EVIDENCE" за систематична оценка на надеждността и приложимостта на резултатите от научни публикации. В него участваха 150 млади лекари, работещи в няколко терапевтични области - пулмология, кардиология, неврология, офталмология, дерматология и ревматология. Целта му бе да обучи участниците как да откриват, тълкуват, оценяват и прилагат резултатите от научни изследвания в областта на здравеопазването, както и да развие умения, необходими за вземане на клинични решения въз основа на наличните научни доказателства.

Ето какво разказа за курса д-р Ралица Кермедчиева - докторант към катедра Очни болести към Медицински университет – Пловдив и Университетска очна клиника УМБАЛ “Св. Георги“ – Пловдив и лекар по очни болести в Медицински център “Тримонциум”.


 

Д-р Кермедчиева, какво е значението на научните публикации в медицината за лекарите и пациентите?

 

- Зад една научна публикация стоят големи познания, опит, изследвания и наблюдения  върху конкретно заболяване или приложението на иновативно лечение и не на последно място много труд на екип от хора. Чрез научната публикация се споделя информация с научна стойност и клиничен опит, зад които стои доказателствен материал. Споделят се  резултатите от клинични проучвания при различни заболявания и медикаменти, дава се информация за новостите в медицината. Цялата тази информация обогатява нашите познания и допринася за изграждането ни като добри професионалисти за нашите пациенти.

 

Каква е ролята на данните от реалната клинична практика? Как могат те да допринесат за изграждане на устойчива здравна система?

 

- Събирането и обработката  на реални данни от клиничната практика е много дълъг и трудоемък процес. Ако данните са достоверни, т.е. коректно събрани, анализирани и оценени, биха допринесли за по-точната оценка на заболеваемостта и подобряване на клиничния подход към различните заболявания, изграждане на алгоритми за поведение и лечение. Това ще доведе и до правилното разпределение на финансовите потоци за  осъществяване на профилактика, по-точното изчисляване на разходите за лечение в болничната и доболничната помощ, остойностяване на лекарския труд, което е от голямо значение за една стабилна и устойчива здравна система.

 

Какво е необходимо, за да бъде разкрита информацията, която носят данните от реалната клинична практика?

 

- За разкритието на тази информация са необходими познания в конкретната област, критичен подход към достоверността и умения за анализиране на тази информация.

 

Какво е значението на клиничните проучвания за лекарите, пациентите и здравната система?

 

- Всички новости в медицината са в резултат на клинични проучвания - откритието на нови молекули за лечение на редица заболявания, усъвършенстване на методите за лечение, които са по-щадящи за пациентите, изготвяне на нови алгоритми за клиничната практика. Развитието и напредъка в медицината водят до удължаване и подобряване качеството на живот на нашите пациенти.

 

Какво е необходимо България да бъде още по-атрактивна при привличането на нови клинични проучвания?

 

- Всички нови лекарства и методи на лечение преминават през тежки клинични проучвания (приблизително 10 години за лекарствата), за да достигнат до пациентите в аптеките или като утвърден метод на лечение. За да има развитие в медицината и науката, здравната система трябва да улесни процедурите за провеждане на все повече клинични проучвания и съответно да осигури условия за повишаване квалификацията на медицински кадри за тяхното провеждане.





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се