Новини - България

Доц. Любомир Киров: Нямаме клинична свобода, превърнати сме в диспечери
Прочетена: 337 пъти
Снимка: Pixabay.com

"Политиката, която се води през последните години спрямо общопрактикуващите лекари у нас, е насочена към професионална ликвидация и принудителна депрофесионализация на съсловието. Нямаме клинична свобода и сме превърнати в диспечери."

 

Това заяви на пресконференция  в столицата вчера председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари (НСОПЛБ) доц. Любомир Киров.

 

Като синтезиран образ на проблемите на личните лекари доц. Киров показа една обърната пирамида, която се крепи не на основата, а на върха си, а под него са разпръснати купища от нашумелите в последно време касови бонове, няколко постни консерви с преминал срок на годност и една малка чинийка - символично свързана с мотото на пресконференцията "Поканила лисицата щъркела на обяд и му сипала супа в плитка чиния".

 

В основата на пирамидата беше отбелязано числото 85% - като размер на парите, които системата би трябвало да отделя за първичната извънболнична помощ, 10% - за специализиранота извънболнична помощ и 5% за болниците. От казаното на пресконференцията обаче пролича, че това съотношение е точно обратното.

 

Работим в изключителни ограничения, парите за нас намаляват, в същото време административното бреме се увеличава. Проверяват ни над 15 институции, като изискванията за всевъзможни отчети също се увеличават, оплакаха се личните лекари. Според тях това не води до подбрен достъп на хората, нито е предпоставка за увеличено качество на медицинската услуга, която те предоставят. В същото време по думите на доц.Киров е налице непрекъснато стесняване на периметъра на тяхната дейност - последното наложено изискване например е задължителното пренасочване на хора в риск от артериална хипертония и друго сърдечно заболяване, както и на попадащи в рискова група за захарен диабет тип 2 съответно към кардиолог и ендокринолог. А всеки личен лекар може компетентно да съветва, лекува и проследява тези хора, категорочен бе председателят на НСОПЛБ. 

 

"Независимо от факта, че в публичното пространство непркъснато се тиражират внушения за нашата ниска компетентност, недостатъчен професионализъм и слаба натовареност, хората очевидно не се поддават на тези манипулации. Общата медицина, семейната медицина е медицина на комуникацията с болния, със семейството му, това, което правят с нас обаче като че ли е насочено да ни отнеме тази възможост.", коментира доц. Киров.

 

В подкрепа на думите си той цитира данни от национално представително социологическо проучване, проведено по инициатива на голям национален всекидневник, което показва, че 96% от българските граждани познават личния си лекар и 89% от тях имат пълно доверие в него и са доволни от помощта му.

 

Личните лекари у нас намаляват и тази тенденция е повече от тревожна, защото в момента около 75% от тях са на възраст над 50 години, което означава, че през 2025 г. всички работещи в момента ще бъдат в пенсионна възраст, стана ясно още на пресконференцията на НСОПЛБ.

 

Помолен да коментира вероятността личните лекари да излязат на протест, доц. Киров отговори:

 

"Ние сме лекари, а не улични бойци. Но ако така вървят нещата, може и това са случи, като моментът може да дойде много скоро".    

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се