Новини - Свят

Един на 6 души над 60-годишна възраст е бил жертва на насилие през 2017 г.
Прочетена: 291 пъти
Снимка: Pixabay.com

По данни на Световната здравна организация (СЗО) 15,7% от хората над 60-годишна възраст са обект на някакъв вид насилие - физическо, психическо или финансово, като феноменът е еднакво характерен за възрастните хора, които живеят в институции и за онези, които са при семейството и близките си. Това означава, че 1 от всеки 6 възрастни над 60 години в света през изминалата година е претърпял насилствен акт. Изводът е публикуван на сайта на СЗО в навечерието на 15 юни, който от 2012 г. е обявен за Световен ден за информираност за насилието над възрастните хора. Данните в публикацията се основават на обобщените резултати за 2017 г. от 52 изследвания в 28 страни, като 12 от тези държави са попадали в категорията на ниско и средноразвитите в икономическо отношение. 

 

Като цяло експертите отбелязват, че макар и по-рядко сигнали за насилие са подавали и служители в институциите за възрастни хора. Общият извод обаче е категорично в полза на превес на насилствените прояви в тези места в сравнение с домашната среда.  

 

Насилието или ако се употреби друга дума - тормозът, се свежда до психилогически натиск, обиди, подигравки или до физически натиск, който в някои случаи може да се изрази в завързване за леглото или заключване в затворено помещение за продължително време. Не са редки и случаите на неприлагане на лечение или на немарливо лечение. Има и друга разновидност на насилието - изолация и лишаване от възможност за общуване с други хора. Финансовият натиск най-често се изразява в стремеж към обсебване на лични средства и вещи, както и принуда за определени решения, свързани с наследство. Регистрирани са и случаи на сексуално посегателство, отчитат още експертите. 

 

Последиците от насилие над възрастните хора са много сериозни, посочват те и цитарит данни от 12-годишно изследване, в рамките на което е било констатирано, че преживелите насилие възрастни хора два пъти по-често умират преждевременно. Най-разпространените състояния сред тях са тревожността и депресивните разстройства. Други прояви са по-честите падания, натъртвания, изкълчвания и счупвания. 

 

Експертите на СЗО препоръчват на правителствата и на здравните власти в отделните страни да помислят за сериозни мерки за превениця на насилието над възрастни хора. Сред тях са провеждането на информационни и образователни кампании за последиците от насилието, в това число и в училищата, издаване и разпространение на обучителни материали и осигуряване на психологическа подкрепа за жертвите на насилие. 

 

Друга много важна препоръка, на която специалистите поставят акцент, е строгият подбор на персонал за институциите, осигуряващи грижа за въррастни хора. Според експертите на СЗО те трябва да отговарят на много високи критерии, да им бъде осигурено предварително обучение, а работата им да бъде постоянно наблюдавана.  

  

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се