Галерия - Фото

Екипът на Астелас Фарма засади японски вишни в Борисовата градина
Прочетена: 249 пъти

Екипътн на фармацевтична компания Астелас България засади 20 японски вишни в Борисовата градина в София. В инициативата се включиха също посланикът на Япония в България Н. Пр. Масато Ватанабе и представители на Столична община. Гостите отбелязаха заедно и традиционния празник  на цъфналите вишни, който японците почитат всяка пролет.

 

Амбицията на екипа е залесяването в Борисовата градина да се превърне в традиция, чрез която да се постигне трайно увеличение на  зелените площи.

 

„Астелас работи с приоритет в откриването и налагането на нови лечения. Основната цел на компанията е осигуряването на достъп на пациентите до иновативни терапии. За нас е изключително важно да бъдем активни по социалнозначими теми, не само в областта на здравеопазването и лекарствената политика, но и по отношение на опазването на околната среда. Вярваме, че част от отговорността на компаниите към обществото е приложението на иновации, чрез които да да бъде постигнато разумно използване на ресурсите и екологично устойчиво развитие“, заяви д-р Светослав Ценов, директор на Астелас за България, Унгария и Румъния.

 

Инициативата със засаждането на дръвчетата е по повод 10-годишнината на Астелас в Българията. Компанията е създадена през 2005 г. при сливането на две водещи японски фармацевтични фирми – Yamanouchi и Fujisawa.

 

ЦЪФНАЛИТЕ ВИШНИ – СИМВОЛЪТ НА ЯПОНИЯ

 

  • Един от най-известните символи на пролетта в Япония са розовите японски вишневи дървета, наричани още сакура. Те започват да цъфтят в средата на месец март във всички нюанси на розовия цвят.

 

  • Японците дори са създали специален празник за съзерцаването на розовите дръвчета, наречен Ханами. За отбелязването му няма фиксирана точна дата, определя се от времето, географското местоположение и цъфтежа на дръвчетата.

 

  • Предполага се, че названието „сакура“ произхожда от думата „сакуя“ (цъфтеж, цъфтене) и идва от името на принцеса Коно-хана-сакуя-Химе, чийто храм-гробница е разположен на върха на планината Фуджи. Легендата разказва, че принцесата паднала от небето върху едно вишнево дърво, а буквалният превод на името й означава „принцесата на дърветата-цветя”, защото в онези дни в Япония, „цвете” не означавало друго освен вишнев цвят.

 

  • Традицията да се любуват на цветята се заражда на японските острови още през III в. и първоначално се практикува в императорския двор и от артистокрацията.

 

  • Вишната сакура символизира националния характер на японците. Животът на самураите от феодалните времена бил сравняван с краткотрайните цветчета, които живеели „не повече от три дни”, а самураите били готови да пожертват живота си по всяко време, ако има нужда от това. Според местна поговорка „вишната сред цветята е това, което е самураят сред хората”.

 

  • В наши дни съществуват близо 400 вида сакура. Някои от най-разпространените са Яма – сакура или планинска вишна, Ито – сакура, наричана още Шидаре-сакура или плачеща вишна, Хиган-сакура или равноденствена вишна, Такане-сакура или вишна на върховете, Кан-сакура, наричана още Ганджицу-сакура, Новогодишна вишна, Широ-сакура или Мияма-сакура, вишна от вътрешността на планината и Меджиро-сакура или Коме-сакура, оризова вишна.

 

  • Най-разпространените цветове, с които цъфти сакура, са розово и бяло, но цветовете могат да бъдат също червени и жълти. Има дори видове, които променят цвета си по време на цъфтежа.




Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се