Новини - Свят

Европейската комисия слага край на дебата за смяната на часовото време
Прочетена: 282 пъти
Снимка: Pixabay.com

Европейската комисия (ЕК) предлага през 2019 г. в Европейския съюз (ЕС) да се премахне сезонната смяна на часовото време, като на държавите членки се даде възможност да решат кое часово време ще прилагат като постоянно - лятното или зимното, съобщиха от институцията. Темата бе коментирана от председателя на комисията Жан-Клод Юнкер в реч пред Европейския парламент (ЕП).

 

„От трибуната всички твърдим, че искаме да действаме мащабно по важните въпроси и скромно по маловажните. Ако обаче законодателството на ЕС диктува на гражданите да преместват часовниците си два пъти годишно, никой няма да ни ръкопляска. Днес комисията предлага това да се промени. Смяната на часовото време трябва да се премахне. Държавите членки следва да решат сами кое часово време ще прилагат като постоянно — лятното или зимното. Това е въпрос на субсидиарност. Очаквам парламентът и съветът да се присъединят към това мнение и да намерят решения, които работят за нашия вътрешен пазар, защото времето ни изтича", каза Юнкер.

 

Законодателното предложение има за цел да гарантира, че евентуалните промени ще се координират между съседните държави, по начин, който ще запази правилното функциониране на вътрешния пазар. Важна подорбност е, че решението, което ще се вземе, трябва да гарантира още избягването на евентуална фрагментация в еврозоната. Тя може да възникне, ако някои държави-членки прекратят смяната на часовото време, а други продължат да я прилагат.

 

Ако Съветът на ЕС и Европейският парламент го подкрепят, през октомври 2019 г. часовниците в общността ще бъдат сверени за последен път. Възможно е по този начин Белгия и Холандия например да се окажат занапред в различна часова зона. Не е изключено това да се случи и с България и Румъния, които сега попададат в една часова зона. Според Европейската комисия това няма да се отрази на бизнеса и на транспорта.

 

Засега в северозападната част на Европа преобладават мненията за преминаване към астрономическото време, докато в югоизточната част на континента предпочитанията са за лятното часово време. Независимо какво време изберат държавите от Евросъюза те няма да могат да правят промени след есента догодина.



Въвеждането на лятното часово време преди век е било свързано с необходимостта от пестене на енергийни ресурси, които вместо за бита, е трябвало да бъдат използвани за военни действия. След Втората световна война пестене на енергия се е наложило заради петролната криза. Според ЕК днес всички причини за такава промяна вече са отпадналии затова не е необходимо повече до превъртаме стрелките на часовника пролет и есен. До този момент няма изчисления какви средства и усилия ще изисква отмяната на тази практика.  

 

Китай, Турция и Русия вече са прекратили превъртането на часовника. ЕК посочва, че днес в около 60 държави по света се извършва смяна на часовото време. В ЕС има три стандартни часови зони - западноевропейско време (Ирландия, Великобритания, Португалия), централноевропейско време (17 държави) и източноевропейско време (България, Гърция, Естония, Кипър, Латвия, Литва, Румъния и Финландия). 

 

В България лятното часово време е въведено през 1979 г. От 1996 г. всички европейци преместват часовниците си с един час напред в последната неделя на март и с един час назад в последната неделя на октомври.





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се