Новини - България

Експерти: Насилието в детството води до рак и сърдечни заболявания
Прочетена: 72 пъти
Снимка: Pixabay.com

Тежките преживявания в детството се отразяват върху поведението на човека в зряла възраст и могат да доведат до редица заболявания като рак, психични разстройства, сърдечно-съдови заболявания и други, а дори и до преждевременна смърт. Този извод от проучване представиха на пресконференция днес специалисти от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА). Изследването е проведено сред 600 студенти по медицина, социални дейности, логопедия, психология, здравни грижи и здравен мениджмънт от 6 български университета.   

   

Пренебрегването в детството, физическото, емоционалното и сексуалното насилие оказват пряко въздействие върху поведението в зряла възраст. Косвено влияние оказва животът на детето в дисфункционална семейна среда – с един или без родители, при смърт на родител, при съжителство с член на семейството, който употребява алкохол, при съжителство с член на семейството, който има психични проблеми или е бил в затвора.

 

"Проблемите са на ниво индивид, на ниво семейство, на ниво общност и на ниво общество. Българското общество не е защитено на нито едно ниво“, подчерта д-р Румяна Динолова, главен експерт в отдел "Психично здраве" на НЦОЗА.   

 

„Открихме, че физическото насилие в детството увеличава почти 3,6 пъти риска този човек в зряла възраст да пуши. 3,7 пъти е по-голям рискът физически насилваните да започнат рано сексуален живот и да имат много сексуални партньори. Аналогична е ситуацията и при емоционално насилие в детството – то повишава близо 2 пъти риск от злоупотреба с алкохол и от ранен сексуален живот с множество партньори. Сексуалното насилие също повишава 2 пъти риска от ранна сексуална активност и вероятността от множество сексуални партньори, но едновременно с това и увеличава риска от затлъстяване близо 5 пъти", посочи още експертът.

 

Не по-малко притестнителни са и данните за тормоз -  27,3% от анкетираните са заявили, че са били обект на тормоз от страна на връстници, в училищни сбивания са участвали 24,9%, а 26,7% от тях пък са били свидетели на пребиване на улицата.

 

Възрастта между 10 и 19 години е периодът на съзряванетоу на прехода от детство към зряла възраст. Той се счита за най-важният възрастов период в развитието на всеки човек и промените, които настъпват тогава са изключително съществени за бъдещото му здраве и развитие, обясниха ексепертите.  

 

Те подчертаха, че резултатите от проучването им кореспондира и с резултатите от световни проучвания, според които 70% от случаите на ранна смърт сред хората в зряла възраст се дължат на поведение, формирано във възрастта между 9 и 19 години.

 

Добрата превенция се състои в това да бъде осигурена възможност на младите хора да полувачат здравни услуги в подходяща среда, където те на са порицавани и упреквани, а посрещани с разбиране и желание за подкрепа, категорична бе Анина Чилева, психолог в НЦОЗА.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се