Новини - България

Грипът си отива. Идва ред на шарките
Прочетена: 383 пъти

През последните две седмици у нас се отчита много рязко намаляване на заболеваемостта от грип сред населението, потвърди за Redmedia главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Това означава, че традиционната за този период от годината епидемия вече отминава, а вирусите ни тормозят все по-рядко.

"Това не означава, че няма да има повече случаи до края на януари и през целия февруари, но те ще са все по-намаляващи, все по-откъслечни и това ще е опашката на епидемията. Много хора вече имат имунитет към грипния щам и няма как наново да се получат заболявания", увери д-р Кунчев.

Тази година познатите грипни щамове ни изненадаха почти месец по-рано, а пикът на самата епидемия съвпадна по време с Коледните и Новогодишни празници. Експертите твърдят, че от това е пострадала статистиката за реалния брой на болните, защото хората не обичат да ходят на лекар, докато са при близки и роднини да празнуват.

 

Въпреки това за тазгодишната епидемия може да се каже, че е била два пъти по-интензивна от миналогодишната, но с нормално протичане и по-малко усложнения.

"По време на пика в края на миналата година в някои от областите, като Благоевград, Стара Загора, Монтана, имахме заболеваемост, достигаща до 600-700 души на 10 000 население, което е сравнително рядко явление. Обикновено 300-400 са пиковите стойности и това означава, че в един средно голям град едновременно е боледувала една голяма част от населението", даде пример главният държавен здравен инспектор.

По данни на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) през третата седмица на 2017 г. средната аболеваемост в страната е спаднала до 123 на 10 000 души население, което е извън епидемиологичните стойности. От наблюдаваните 382 104 пациенти от цялата страна само 4 699 души са диагностицирани с грип. За сравнение седмица по-рано заболелите са били над 6 600, а в истинския пик на епидемията броят им е бил 8 235.

"Обикновено затоплянето ускорява предаването на вирусите, но специално грипната епидемия я считаме за приключена. По-скоро ще се концентрираме към типичните за пролетния сезон шарки - скарлатина, варицела, а след това и летните вируси", допълни д-р Кунчев.

По думите му варицелата върлува интензивно у нас още от миналата 2016 г., затова се очаква  традиционно да увеличи заболеваемостта сред децата в периода март-април.

 

Този тип шарка се активизира през период от няколко години и точно в момента бележи пик. По последни данни средно около 30 000 деца годишно боледуват от варицела у нас, но в момента в който по-голямата част от малчуганите в един и същи набор се срещнат с болестта и изградят естествен имунитет, интензитетът на епидемията ще спадне почти наполовина.

 

Слава АНАЧКОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се