Новини - България

Лекарите с ултиматум към властта – при бездействие излизат на протест
Прочетена: 508 пъти

Български лекарски съюз (БЛС) излезе с декларация, в която поставя ултиматум към властта – или започва решаване на проблемите в здравеопазването, или лекарите излизат на протест. Позицията е приета на заседание на съсловната организация във Велико Търново, по време на което е направен задълбочен анализ на здравната система, фиксирани са основните проблеми и се предлагат конкретни мерки за решаването им.

 

Сред проблемите, които медиците посочват, са: хроничното недофинансиране на системата при непрекъснато нарастващ основен пакет здравни дейности, системните нарушения на договорените условия в Националния рамков договор за 2017 от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), както и непълнотите и противоречията на нормативни актове с еднакъв ранг, регламентиращи медицинска дейност.

 

За справяне с проблемите, лекарите предлагат конкретни мерки, които включват  актуализация на бюджета на НЗОК за 2017; придържане към средните европейски стойности на разходите за здраве в размер на 6,9% от БВП на страната; обособяване на отделна сметка на НЗОК, по която да постъпват средствата от здравноосигурителни вноски;  изчистване на дефицити в бюджета на НЗОК от предходни години и обективно планиране на разходите за следващи години; остойностяване на медицинските услуги; въвеждане на мораториум за разкриване на нови лечебни заведения за специализираната извънболнична медицинска помощ и болнична помощ за определен срок; въвеждане система за мониториране и стимулиране на качеството и др.

 

Пълният текст на декларацията гласи:

 

След задълбочен анализ на системата на здравеопазване, УС и НС на БЛС са крайно разтревожени от съществуващите от дълго време нерешени проблеми,  водещи до ескалация на напрежението сред работещите и недоволство сред пациентите. Очертани бяха следните три основни проблеми:

 

1. Хронично недофинансиране на системата при непрекъснато нарастващ основен пакет здравни дейности. Това води  до натрупан от предходни години дефицит в бюджета на НЗОК и невъзможност лекарите да изпълняват качествено дейностите в обем, отговарящ на реалните потребности на пациентите. 

 

Преки последици от горепосоченото са:

  • Липса на реално остойностяване на медицинските дейности
  • Незаплащане на реално извършени медицински дейности, което генерира дългове на лечебните заведения 
  • Неудовлетвореност на работещите в системата на здравеопазване и миграцията на медицински специалисти
  • Неудовлетвореност на пациентите, често изразяващо се в целенасочено агресивно отношение към медицинското съсловие
  • Влошаване здравето на населението и намаляване доверието към лекарите

 

2. Системни нарушения на договорените условия в НРД 2017 от страна на НЗОК, изразяващи се в:

 

  • Реализиране на икономии от страна на НЗОК при разпределение на бюджетите в болнична и извънболнична помощ
  • Опит за подмяна на условия в НРД 2017 чрез едностранно издадени вътрешни указания от НЗОК към РЗОК

 

3. Непълноти и противоречия на нормативни актове с еднакъв ранг, регламентиращи медицинска дейност

 

Съгласно Конституцията на Република България, държавата е задължена да осигури достъп до здравеопазване. Към настоящия момент, бюджетният финансов ресурс на НЗОК е недостатъчен и ограничава достъпа до лечение и не може да обезпечи основния пакет здравни дейности. За решаване на посочените проблеми, БЛС предлага следните конкретни мерки:

 

  • Актуализация на бюджета на НЗОК за 2017
  • Придържане към средните европейски стойности на публичните разходи за здраве в размер на 6,9 % от БВП на страната
  • Обособяване на отделна сметка на НЗОК, по която незабавно да постъпват средствата от здравноосигурителни вноски, така че реалните постъпления да бъдат явни, включително и държавните трансфери
  • Изчистване на дефицитите в бюджета на НЗОК от предходни години
  • Планиране бюджета на НЗОК за следващата година без дефицит, залагайки по параграфи необходимите суми за медицинска дейност
  • Въвеждане на коефициенти за остойностяване и заплащане лечението на придружаващите основната диагноза заболявания
  • Самостоятелност на бюджета за лекарства и на този за медицински дейности, без възможност за прехвърляне на средства от единия към другия
  • Въвеждането на иновативни молекули, заплащани от обществения ресурс, да се извършва до 1 септември на предходната година и да влиза в сила за следващата бюджетна такава
  • Остойностяване на медицинските дейности и определяне кои и в какъв обем да бъдат закупувани с наличния финансов ресурс
  • Обвързване на продължаващото медицинско обучение с възнаграждението на медицинските специалисти
  • Въвеждане система за мониториране и стимулиране на качеството
  • Въвеждане на мораториум за разкриване на нови лечебни заведения за СИМП и болнична помощ за определен срок по преценка на министъра
  • Реално финансиране на държавно делегирани дейности за спешна медицинска помощ, профилактика и медицинска експертиза

 

Изложените проблеми и част от мерките за решаването им следваше да бъдат представени от председателя на БЛС д-р Венцислав Грозев, на 9 юни пред 44-то Народно събрание в пленарна зала. Народните представители отказаха да чуят гласа на съсловието.

 

С настоящата декларация Български лекарски съюз, в качеството си на най-голямата съсловна организация, призовава всички отговорни институции и обществото да подкрепят предложените мерки за решение на съществуващите проблеми, с цел предотвратяване на приближаващата катастрофа в здравеопазването и опазване здравето на нацията.

 

В случай на бездействие от страна на отговорните институции, българските лекари ще бъдат принудени да пристъпят към протестни действия.





Коментари

май 2024

ПВСЧПСН
  
  

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се