Интервю -

Мария Чернева от БНТ за здравеопазването през 2017 г.: Много министри, хилаво дете
Прочетена: 1147 пъти
Снимка: Личен архив

Каква беше 2017 г. в сферата на здравеопазването у нас? И какво трябва да се случи през новата година? За равносметката за отминаващата година и надеждите за идната потърсихме мнението на хората, които следят случващото се в системата на здравеопазването съвсем от близо – здравните журналисти.

 

Първо ви срещаме с Мария Чернева от Българската национална телевизия (БНТ).


 

Кои са трите положителни събития в системата на здравеопазването, с които ще запомните 2017 г. и защо?

 

- Ето това е въпрос с повишена трудност. Но все пак ...

 

1. Революционната терапия срещу хепатит С стана достъпна за всеки новооткрит носител на вируса. Хепатит С се превърна в банална вирусна инфекция.

 

2. Нова директорка на фонда за лечение на  деца. При толкова смени и несполучливи назначения, вече се приема за положително събитие наличието на добре организиран администратор. В интерес на истината, д-р Райкова смени д-р Тинка Троева, за която така и не се разбра какви са прегрешенията й. Освен неминуемите симптоми, докато фондът се очисти от неработещата администрация наследена от проф. Пилософ. 

 

3. Спецслужбите се заеха с нелегалния износ на лекарства. Въпреки че все още не е ясно дали и доколко ювелирно ще избродират акцията си, заради активността на ГДБОП, за първи път болните намират без проблем лекарствата си. Освен криминалното изнасяне на медикаменти, бяха пресечени чисто лобистките интереси около мораториума за навлизане на нови терапии.

 

Кои са трите отрицателни събития в системата на здравеопазването, с които ще запомните 2017 г. и защо?

 

- Тук вече отговори много. Затруднението е с кое да се започне.

 

1. Наличието на четирима здравни министри. Бих казала - много министри, хилаво дете. Много говорене, нищо работа. Застой.

 

2. Нов управител на касата, който изненадва с несъстоятелни решения. Проф. Камен Плочев блесна с най-немотивирания бюджет, кован в условията на пълно информационно затъмнение, без да се отчете пред здравноосигурените българи как смята да управлява парите им, със завиден авторитарен стил отмени важни контролни мерки на касата.

 

3. Скандалът с мораториума върху новите лекарства. Макар и отменен, той изхарчи много обществена енергия, която можеше да бъде концентрирана към извоюване на други придобивки.

 

Какво трябва да се случи през 2018 г. в системата на здравеопазването?

 

- Политиците и управляващите да спрат да говорят какво трябва да се направи и да създадат работещ електронен търг и електронна карта и рецепта, завишен контрол и спиране на течовете от касата, фиктивните клинични пътеки в доболничната помощ, регистър и регулация на цените на медицинските изделия, стабилизиране на държавните и общински болници, работеща здравна карта, прозрачност в работата на институциите.





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се