Новини - България

Ново изискване: Денталните кабинети да разполагат с амалгамни сепаратори
Прочетена: 432 пъти
Снимка: Pixabay.com

Всички лечебните заведения, които работят с дентална амалгама трябва да се оборудват със сепаратори, които задържат и събират частиците амалгама, включително и тези, които се съдържат в използваната вода. Тази промяна предлага здравното министерство в проекта за промяна на Наредба № 1 от 2015 г. на Министерството на здравеопазването и Министерството на околната среда и водите за изискванията към дейностите по събиране и третиране на отпадъците на територията на лечебните и здравните заведения.

 

Новото изискване се отнася до лечебните заведения, в които се използва дентална амалгама, премахват се пломби от дентална амалгама или се премахват зъби, съдържащи такива пломби. Въвежда се точен критерий за техническите характеристики на сепараторите - минималното ниво на тяхната ефективност на задържане на амалгамните частици трябва да бъде най-малко 95%  от частиците амалгама.

 

С проекта на Наредбата се определя компетентният контролен орган по спазване на заложените с регламента изисквания, а именно регионалните здравни инспекции (РЗИ), като орган на държавния здравен контрол.

 

„Живакът е силно токсично вещество. Поради способността му да се пренася по въздуха на далечни разстояния и да се акумулира в екосистемите, живакът е глобален проблем, предизвикващ значими вредни въздействия върху човешкото здраве и околната среда. В Европейския съюз живакът се употребява често в денталната амалгама, която е значителен източник на замърсяване, поради което използването на амалгамни сепаратори ще гарантира, че отпадъците от живак се събират и изхвърлят в  съответствие с принципите за добро управление на отпадъците и при никакви обстоятелства не се изпускат в околната среда“, посочват в мотивите си вносителите. 

 

Освен това, допълват те, въвеждането на амалгамните сепаратори ще допринесе за опазване здравето на населението (дентални специалисти и пациенти) с отчитане на ползата, измерена в предотвратени заболявания и здравни грижи.

 

Всички дентални практики, които не разполагат все още с амалгамни сепаратори, ще трябва да си осигурят тази апаратура в срок до 1 януари 2019 г.

 

Общественото обсъждане на проекта за промяна на наредбата продължава до 12 октомври т.г. 

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се