Новини - България

Обмислят въвеждането на ваксина против варицела в националния календар
Прочетена: 117 пъти

България е единствената страна в Европейския съюз, в която не се прилага ваксина против варицела. Хората са принудени да я търсят в съседни държави и това не трябва да продължава повече. Така обрисува актуалната ситуация у нас главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев по време на дискусиите в рамките на Кръгла маса „Съвременни предизвикателства в профилактиката на ваксинопредотвратимите заболявания“, която се проведе преди дни по инициатива на Българското сдружение по иновативна медицина и премина под патронажа на парламентарната здравна комисия.

 

„Трябва сериозно да се обмисли включването на ваксината срещу варицела в задължителния имунизационен календар, като обаче се обсъди внимателно точно коя и на каква възраст“, каза д-р Кунчев.

 

В 90%-95% от случаите варицелата, която се причинява от варицела-зостер вируса (VZV), засяга деца под 14-15-годишна възраст, а в над половината от тези случаи от инфекцията боледуват най-малките – децата под 4-5 години, посочи в презентацията си д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина и преподавател в Медицинския университет в Пловдив. В останалите 10% от случаите обаче засегнати са хора в зряла възраст, като инфекцията при тях протича много по-тежко и в редица случаи изходът може да бъде летален, обясни д-р Цеков.

 

„Най-застрашени от инфекцията са бременните жени. При тях варицелата протича особено тежко, а рискът от спонтанен аборт е много голям. Отделно от това заболяването може да причини вродена анемия на нероденото бебе или то да се роди и да развие неонатална варицела“, каза специалистът.

 

Той подчерта още, че във всички случаи, в които заболяването се появява над 15-годишна възраст, рискът от усложнено протичане и смърт е голям.

 

Европейските държави са възприели различни модели на имунизация с тази ваксина, стана ясно по време на дискусиите. В 6 страни имунизацията срещу варицела е препоръчителна на национално ниво, в 2 – на регионално ниво, а в 16 тя се препоръчва на национално ниво за определени групи – тийнейджъри и други рискови контингенти. Според препоръките на Световната здравна организация (СЗО), е добре ваксината да се прилага при деца и в рисковите групи.

 

Според статистиката на Европейския център за контрол на заболяванията, всяка година в Европа се регистрират 5,5 млн. случая на заболяване от варицела. У нас по официални данни на Националния център за заразни и паразитни болести от този вид шарка заболяват около 30 000 души.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се