Новини - България

Осигуряват безплатни противогрипни ваксини за възрастните за сезон 2019-2020 г.
Прочетена: 296 пъти

„Категорично в момента има разбиране, че трябва да бъде осигурено финансиране на противогрипната ваксина за хора на възраст над 60 години”.

 

Това заяви по време на семинар за журналисти на тема „Ваксините действат, за да ни защитят!” държавния главен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Обучението се организира от Българското сдружение по иновативна медицина по повод Европейската имунизационна седмица – 23 – 29 април 2018 г.

 

„Ако успеем да завършим разработването на националната програма и я внесем в Министерски съвет до месец август, ще бъде осигурено финансиране от бюджета за следващата година, което означава, че през следващият сезон (бел. а. – зимен сезон 2019/2020 г.) тази група хора ще могат да разчита на безплатни ваксини”, каза д-р Кунчев.

 

По неговите думи няма основание за притеснение, защото Министерството на здравеопазването има сключени договори за всички ваксини, включени в имунизационния календар, които ще бъдат доставени в достатъчен обем  и в срок, което гарантира своевременното им разпределяне на Регионалните здравни инспекции (РЗИ).

 

Осигурен е и национален резерв от ваксини в наличност 30% от необходимите количества. Също така е обявена обществена поръчка за количествата за следващия сезон. Обновена е изцяло и инфраструктурата на РЗИ-тата, като те са оборудвани със съвременни хладилни съоръжения с автоматични системи за включване при извънредно спиране на ток и спешно известяване на служните за поддръжка чрез sms. По думите на д-р Кунчев в бъдеще трябва да се намери възможност за включването на ваксината срещу хепатит А в Националния имунизационен календар.

 

По повод информацията за предстоящо включване на ваксината срещу варицела в задължителния имунизационен календар, д-р Кунчев представи данни, според които през 2017 г. у нас от тази инфекция са боледували 25 007 деца. 600 от тях са били хоспитализирани.

 

„В експертният съвет към Министерството на здравеопазването беше обсъждана темата за включването на ваксината в календара, но не е вземано решение нито тоа да стане догодина, нито ваксината да бъде многокомпонентна, нито тя да бъде задължителна”, категоричен бе д-р Кунчев.

 

Той припомни също така че съветът е взел решение за намаляване на реимунизациите срещу туберкулоза и пневмококова инфекция в съответствие със световните тенденции и добри практики.

 

По време на семинара бе засегната и темата за нежеланите лекарствени реакции вследствие на имунизации. Д-р Мария Попова, директор на Дирекция „Контрол на лекарствената употреба” в Изпълнителна агенция по лекарствата каза:

 

„Едва 60 сигнала за нежелани реакции след ваксиниране са подадени в ИАЛ през 2017 г. Като се вземе предвид, че през същата година у нас са били поставени 2,5 млн. ваксини, става ясно колко нищожно малък е процентът на сигналите, подадени по тоз повод. В преобладаващата част от случаите (51) поводите за притеснение са били незначителни и състоянието предизвикало тревога е отшумяло в рамките на няколко дни. В останалите случаи е ставало въпрос за лица с тежки генетично обособени заболявания.”

 

Д-р Попова допълни, че наблюденията им в последните години сочат, че общият дял на сигналите, подадени по повод на нежелани реакции срещу ваксина е от порядъка на 6-7% и се запазва постоянно.

 

„Независимо от всичко хората трябва да са сигурни, че всеки подаден сигнал се проверява щателно от екипа на ИАЛ, а данните се въвеждат и в международните системи за наблюдение на Европейския съюз (ЕС) и Световната здравна организация (СЗО)”, каза Попова.

 

Изпълнителният директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) Деян Денев акцентира на изключително строгата регулация на процеса на производство на ваксини, както и на контрола на всички нива и етапи, последван от стриктен надзор от страна на държавните институции и оторизираните международни организации.

 

„Срокът на годност на суровината тече много години преди ваксината да се появи на пазара”, отбеляза той.

 

Националният консултант по епидемиология на инфекциозните болести проф. Йорданка Стоилова подчерта, че в цялата история на медицината ваксините са изиграли решаваща роля за предотвратяването на тежки и смъртоносни инфекции, „като тяхната значимост може да се сравни единствено със значимостта на чистата питейна вода в световен мащаб”. Специалистът припомни, че ако едни инфекции изчезват, то други се появяват на тяхно място. По тази причина бдителността и адекватното придържане към съветите на експертите за превенция са фактор с огромна важност за предотвратяването на епидемии с последици за цялото общество.

 

Д-р Нели Корсун от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) подчерта, че у нас все още процентът на ваксинирани срещу грип е твърде нисък - средно 2-3% от населението.

 

„Това, което трябва да се знае е, че това заболяване протича особено тежко при определени групи – бременни, хора с хронични заболявания и възрастни. През тази година бяха много разпространени вирусите от група Б, които засягат силно нервната система. Тенденцията в света е да се разработват нови лекарства за овладяване на грипната инфекция, в това число и във вид на инхалации, които защитават в рамките на няколко дни”, каза д-р Корсун.

 

Невена ПОПОВА

 





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се