Новини - България

Отделят европари за инвестиции срещу мръсния въздух в общините
Прочетена: 101 пъти
Снимка: Pixabay.com

11 милиона лева са предвидени по Оперативна програма "Околна среда" за общините, в които има замърсяване на въздуха. Вече има сключени договори на стойност 2 210 000 лв., информира главният директор на програмата Цонка Дрянкова, цитирана от БНР. Тя обясни, че общините ще могат да кандидатстват по процедура за инвестиционни мерки за подобряване на качеството на атмосферния въздух.

 

"Планираме тази процедура да бъде обявена през първото или второто тримесечие на тази година, но нейното обявяване зависи от това кога ще имаме първите резултати от разработването на национална програма за качеството на въздуха. Отделно има споразумение между Министерството на околната среда и водите и Световната банка за разработване на национална програма. Трябва да се идентифицират мерки, които ще доведат до реално намаляване на количеството на фини прахови частици. Допустимите бенефициенти са само и единствено общини с нарушено качество на атмосферния въздух, където има разположени мониторингови пунктове и които са докладвани по наказателната процедура, стартирала срещу страните",  коментира Цонка Дрянкова.

 

След като вчера за пореден път бе обявен ден с висока прахова замърсеност на въздуха в столичния град, в Министерството на околната среда и водите (МОСВ)  се проведе среща по идеята измервателните системи на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) към МОСВ и гражданските организации за измерване на качеството на атмосферния въздух в София да бъдат свързани, съобщиха от МОСВ. Мрежата стана факт, след като е постигната договореност между министъра на околната среда и водите Нено Димов, кмета на София Йорданка Фандъкова и членовете на съвета на учените към МОСВ - проф. д-р Христомир Брънзов, директор на Научния институ по хидрология и метеорология към Българската академия на науките (БАН) проф. Александър Драйшу, декан на Физическия факултет към   „Св. Кл. Охридски“, Стефан Димитров, създател на Гражданската платформа AIRBG.INFO.

 

„Целта е различните системи да бъдат интегрирани, така че да имаме максимално ясна картина за състоянието на въздуха в София“, обясни министър Димов.

„За нас е от изключителна важност информираността на гражданите от една страна, а от друга – причините за замърсяването. Защото информацията за източниците на замърсяване е нужна при разработването на мерките за подобряване качеството на въздуха“, каза и кметът Фандъкова. Тя припомни, че предстои Столичната община да пусне и своя измервателна система с 20 станции. Така в бъдеще ще бъдат интегрирани системата на ИАОС, гражданската платформа и общинската измервателна система.

 

Според проф. Брънзов на първо време предстои съвместяване на двата типа устройства – 5-те на ИАОС, и повече от 200 станции, които гражданите на София са изградили със собствени сили и средства. В рамките на следващите 6 месеца учени и експерти ще направят калибриране на измервателната техника на AIRBG.INFO и изпълнителната агенция. Към всяко устройство на ИАОС ще бъде монтиран уред от платформата AIRBG.INFO.

 

„Инициативата е добро начало към изясняване на източниците на замърсяване“, потвърди и проф. Брънзов.

 

„Данните от нашата независима мрежа започват да се приемат от общинската и изпълнителната власт. Преди година това беше немислимо, затова е добре, че приеха да работим заедно“, каза Стефан Димитров от Гражданската платформа. Той добави, че се следва добър модел за синхронизиране между институционалните и гражданските системи за измерване на замърсяването на въздуха, който успешно е бил приложен преди година в Германия. Министър Димов припомни, че в момента се работи по изготвянето на стандарти за качество на горивата за битово отопление, така че още от следващия отоплителен сезон те да бъдат прилагани и да се намали замърсяването на въздуха от бита.

 

Невена ПОПОВА

 

 


 
 
 

 





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се