Новини - България

Постоянните експертни съвети - полезен ход на касата или бариера пред съвременното лечение на болните?
Прочетена: 559 пъти
Снимка: Pixabay.com

"Създаването на постоянни експертни съвети (ПЕС) има за цел да прецизира терапията на пациенти, които се лекуват с биологични лекарства. Консултантите, които сме включили в тях са с изключителна компетентност в своите клинични области и тяхната задача е да отсеят точно онези болни, които се нуждаят от това лечение, защото то носи и определени рискове за болните."

 

Това заяви на семинар за журналисти д-р Галя Кондева, директор на Дирекция "Лекарствени продукти, медицински изделия, контрол по предписването и отпускането" в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

 

По нейните думи с измененията в изискванията на НЗОК за критериите при назначаване на скъпоструващо лечение желанието на касата е било да предостави на нациналните консултанти и определени от тях специалисти в съответните клиничните областта правото да се запознаят с пациентите и да направят цялостен преглед на медицинската документация на всеки болен с издаден протокол за започване  или смяна на биологична терапия преди той да получи одобрение. Д-р Кондева бе категорична, че НЗОК вече има положителен опит и добри резултати след създаването на ПЕС по множествена склероза, поради което е било взето решение да бъдат създадени и ПЕС по ревматология, по кожни и венерически болести и по хематология. 

 

През последните дни обаче редица организации на пациенти с ревматологични заболявания изразиха силни резерви относно ползата от ПЕС, които ще заседават само в София, както и опасения, че на практика тези структури се създават единствено с цел икономии на средства от страна на касата. Подобна е и реакцията на Асоциацията на хората с псориазис и псориатични увреждания, Българския алианс за дерматологични ревматологични заболявания и Федерация "Български пациентски форум". В открито писмо, изпратено днес до НЗОК и националния омбудсман те заявяват, че създавенето на ПЕС е "експеримент  на гърба на българските тежко болни пациенти" и настояват за незабавна отмяна на взетото решение за създаването на тези структури от НЗОК. В противен случай от организациите  са категорични, че ще търсят правата си не само в българския съд, но и в Еврропейския съд.

 

Какво е мнението на специалистите за предимствата на биологичните терапии и опасностите, които крие забавянето и отлагането на това лечение след въвеждането на ПЕС? Отговор на този въпрос търсим заедно с един от водещите български ревматолози - проф. Анастас Баталов, ръководител на Ревмотологична клиника в Унивреститетска болница "Каспела" в Пловдив.

 

Разговора с него можете да прочетете по-късно в рубриката "Интервю".       

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се