Новини - България

Проф. Генчо Начев: Пакетът здравни услуги трябва да се осъвревмени, а хората да разберат, че трябва да доплащат
Прочетена: 62 пъти

Пациентите вероятно ще трябва да доплащат за медицински изделия, тъй като според новия Национален рамков договор парите, които здравната каса ще отпуска за тази цел са намалени. Ако болният се окаже в невъзможност да покрие разходите по лечението си, болниците ще започнат да трупат по-големи дългове.

 

Това обясни в сутрешния блок на Нова телевизия „Здравей, България” проф. Генчо Начев, директор на Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Света Екатерина”. Като конкретен пример той даде цената на "изкуственото сърце" - за това изделие здравната каса ще заплаща вече 133 хиляди лева, а не както досега - 163 хиляди лева.  

 

„Изпратили сме писма до всички фирми-доставчици с молба да свалят цените за НЗОК. Дали пациентите ще доплащат за изделията сега зависи само от въпросните компании”, посочи проф. Начев.

 

В допълнение той поясни, че лечебните заведения имат запас от такива изделия консумативи, но те са били закупени на по-високите цени.

 

"В случай, че се наложи с тях да се спасява човешки живот, но болният не е платежоспособен, разходите ще останат за сметка на болницата", категоричен бе кардиохирургът.

 

Проф. Начев засегна и темата за необходимостта от промяна в здравноосигурителния модел.

 

"Ние плащаме едни 8%, но това е задължително здравно осигуряване, а не пълно здравно осигуряване. Тук е основната грешка на този здравноосигурителен модел. Или трябва да се върви нагоре, което не е правилно, или този пакет трябва да се намали. Тези 8% покриват солидарността", каза проф. Начев.

 

По неговите думи в същото време с тях се иска да се покрие пакет от здравни услуги, който реално струва три пъти  повече.

 

"Така сега болниците правят различни нарушения, отчита дейност, която не са извършили или извършват дейности, които не е трябвало да извършат, което е по-страшно. Ето защо е необходимо този пакет да се осъвремени и хората да знаят, че може да им се наложи да доплащат", обясни той. 

 

Според проф. Начев, доплащането би имало три ефекта - на първо място контролен, защото гражданинът, който плаща, ще иска да знае как се изразходват парите му, а ако някой излъже по този въпрос, ще трябва самият той да извади пари от джоба си и да плати. На второ място такава мярка би имала възпитателен ефект, защото хората ще се стремят да пазят здравето си и да мислят каква процедура трябва да им се направи и колко пъти трябва да им се направи. На трето място важен резултат ще се постигне, защото ще се отвори ниша за здравнозастрахователните дружества, посочи проф. Начев.

 

По неговите думи ако се възприеме такъв подход, сегашните 40%, които доплащат пациентите за здравни услуги, най-често "под масата", ще се намалят на 15%-20% и при тази ситуация ще се създадат и специални фондове за социално слаби, по подобие на фондовете за енергийно подпомагане, чиято функция ще бъде да поемат разходите за лечение на тази категория граждани.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се