Новини - България

Проф. Георги Михайлов: Въртим се в порочен кръг - за сметка на държавата и на пациентите
Прочетена: 123 пъти

"Като участник в политическия дебат за здравеопазването през последните две години, а и като лекар, не мога да не изразя притеснението си от случващото се в системата. Всъщност, ако трябва да бъда точен, споделям притеснението, което изразиха много мои колеги през последните месеци. Що се отнася до това, което ни се предлага в момента като идея за промяна, мога да го определя не като нов модел, а само като някакъв фрагмент".

 

Така депутатът от "БСП за България" проф. Георги Михайлов определи огласените намерения от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев за промени в здравноосигурителния модел. Според него друг смущаващ факт е, че се говори за влизане в сила на промените през 2020 г., като дотогава има още много време - цели 14 месеца, през които не е ясно какво може да се случи. 

 

По думите на депутата още в края на декември миналата година под натиска на парламентарната група на левицата  министър Ананиев е бил принуден да признае, че нуждата от промяна в модела на финансиране на системата е остра и това трябва да се случи без забавяне.

 

"Оттогава изминаха 9-10 месеца, нищо сериозно досега не се е случило. Виждаме, че се провеждат някакви срещи със съсловни организации, но това, което трябваше да стане е идеите и предлаоженията първо да бъдат изпратени в Народното събрание, защото то гласува промените", подчерта проф. Михайлов.

 

"Беше редно този първи дебат да се случи в парламента. Сега, от това, което изтича в публичното пространство, можем да направим извода, че става въпрос за  допълнително финансиране, било чрез застрахователите, било чрез повече каси. Мога да оприлича това намерение обаче единствено като наливане на пари в една пробита система", категоричен бе левият депутат.  

 

Той допълни, че до този момент няма знак, който да предвещава някакви промени в принципите и начина на формиране на цените на клиничните пътеки. 

 

"Очевидно е, че няма заявен стремеж към премахване на лобизма при определянето на тези цени. Никой дори не говори за това. А се знае, че има пътеки, които са изключително добре финансирани, без да е ясно защо", каза проф. Михайлов.

 

По неговите думи много въпроси поражда идеята да стойността на лекарствата да бъде включена в цената на клиничните пътеки, защото има пациенти, които се нуждаят от едни медикаменти и други болни, при които терапията изисква по-различни лекарства.

 

Според него разочарование буди и това, че не става ясно ще има ли някакви промени в болничната система.

 

"Не е тайна, че има отделни болници, които работят приоритетно по скъпите клинични пътеки. В същето време държавните и общинските болници са на ръба на оцеляването, защото са финансово притиснати и защото, за разлика от частните, са изправени пред тежките условия на недобре направения Закон за обществените поръчки", подчерта депутатът.  

 

"При сегашната ситуация, когато болниците са търговски дружества, те просто служат като една трансмисия на търговски интереси", допълни той.   

 

Сред неизяснените въпроси, които според проф. Михайлов също будят тревога, е например възможността за подбор на определени контингенти от застрахователите и касите - групи хора, от които те биха имали интерес - това ще бъдат например по-младите, които не страдат от хронични заболявания и по правило боледуват по-рядко. В същото време никой не дава отговор на въпроса какво ще стане с кронично болните, с възрастните хора и хората с увреждания, както и с детските контингенти, изрази притеснение депутатът.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се