Новини - България

Променят методиката за субсидиране на лечебните заведения заради белодробните болници
Прочетена: 198 пъти
Снимка: Pixabay.com

Министерството на здравеопазването готви промени в методиката за субсидиране на лечебни заведения, които ще засегнат болниците за долекуване и рехабилитация на белодробни болести. Това става ясно от писмен отговор на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев на въпрос на депутата от "БСП за България" Георги Гьоков. 

 

Според изложеното в него с тези промени ще се даде възможност на четирите специализирани лечебни заведения - във Велинград, Роман, Искрец и Трявна, при наличието на свободни легла, да приемат и пациенти над 18-годишна възраст без ТЕЛК решение за загубена работоспособност над 50%. Това ще става, ако е приложена достатъчна медицинска документация, потвърждаваща наличието на неспецифично белодробно заболяване, което изисква продължаващо лечение и рехабилитация в болница. За целта лечебното заведение трябва да поддържа листа за планов прием и да има не по-висока от 75% месечна използваемост на разкритите към 31 декември 2017 г. пневмологични легла.

 

В отговора си здравният министър допълва, че на лечебните заведения са дадени указания да не връщат пациенти недависимо дали са със загубена работоспособност над 50%, и да отчитат дейностите за тях.

 

„Надявам се с тези мерки да се гарантира финансовата стабилност на държавните специализирани болници за долекуване и рехабилитация на белодробни болести, както и осъществяването на необходимото продължаващо лечение и рехабилитация на нуждаещите се пациенти“, отбелязва в отговора си министър Ананиев.

 

Припомняме, за проблема алармираха пациентски организации в момента, в който стана ясно, че след влизането в сила на новата методика по-голямата част от леглата в специализираната болница във Велинград ще останат незаети, а в същото време голям брой пациенти няма да могат да се възползват от лечение в нея, тъй като не отговарят на изискването да са с над 50% призната инвалидност от ТЕЛК комисия. Стартира подписка в защита на лечебното заведение. От болницата бяха категорични, че при заетост на леглата, формирана единствено от приходите за лечение на такива болницата, болницата в кратък срок ще влоши сериозно финансовото си състояние и не е изключено тя да фалира. В публичното пространство бе повдигнат и въпроса за аналогична ситуация в другите три болници за продължително лечение на паценти с белодробни заболявания - в Искрец, Роман и Трявна. Преди седмица на пресконференция по повод старта на информационната кампания "Белодробното здраве във всички политики" председателят на Асоциацията на българите боледуващи от астма и хронична обструктивна белодробна болест (АББА) Диана Хаджиангелова потвърди притесненията  на пациентите, че подходът на Здравното министерство е дискриминационен спрямо онези от тях, които нямат решение от ТЕЛК-комисия за инвалидност над 50%. На срещата с медиите бе оповестен и фактът, че в момента тези лечебни заведения са пълни едва на 1/3 от капацитета си, което поставя под съмнение тяхното оцеляване и просъществуване.  

  

Невена ПОПОВА





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се