Новини - България

Рехабилитационен център за пациенти с болестта на Хънтингтън ще бъде открит в столицата
Прочетена: 343 пъти
Снимка: Българска Хънтингтън Асоциация

Предстои в най-близко време в София да отвори врати първият за страната ни център за психосоциална рехабилитация за хора, страдащи от болестта на Хънтингтън и техните семейства. Това съобщи пред Redmedia председателката на Българската Хънтингтън Асоциация (БХА) Наталия Григорова. По нейните думи организацията полага всички усилия този център да не остане единствен, а след няколко месеца да бъде разкрит още един и във Варна.

 

През този уикенд БХА е домакин на международна конференция, посветена на проблемите на това рядко неврологично заболяване.

„Семейства от 25 държави дойдоха у нас, за да подкрепят българските семейства и да покажат, че всички засегнати са заедно и са еднакво важни в битката с болестта. Това е голямо признание за нас и доказва, че вече сме част от световната общност за болестта на Хънтингтън“, каза още председателката на асоциацията.

Един от най-изявените европейски специалисти в областта на заболяването е българката д-р Юлияна Бронзова, която от години работи в Холандия. В специална пациентска сесия тя се спря на насоките в научните изследвания, на които се възлагат надежди за намирането на успешни терапии.

„Генните терапии са област, в която се работи много активно и очакванията са още в недалечно бъдеще да се постигне напредък. В професионалната общност погледите са насочени към специфични медикаменти, наречени антисенс олигонуклеотиди (ASO), също така и към терапиите с трансплантация на мозъчни клетки. Има и нови технологии в експериментална фаза – това са CRISP-Cas9 системите, които се прицелват във възможността да бъде постигнат ефект чрез редактиране на ДНК“, обясни д-р Бронзова.

Все още българските пациенти с болест на Хънтингтън се сблъскват с много трудности и неразбиране, стана ясно от дискусията по време на конференцията.

„Нашите болни сами заплащат генетичните тестове, а след поставянето на диагнозата могат да разчитат единствено на помощта и грижите на близките си. При това стигмата спрямо тях е толкова силна, че в повечето случаи те предпочитат да се изолират изцяло от външния свят“, коментира д-р Сашка Желязкова, невролог в УМБАЛ „Александровска.

По нейните думи допълнителна тежест за пациентите и семействата им е липсата на система за продължително наблюдение и социална рехабилитация, както и на възможност за консултации с психиатър и подкрепяща психологична помощ.

До момента през Неврологичната клиника на „Александровска“ са преминали около 80 болни с тази диагноза, заедно със семействата си. Генетично потвърдените случаи са малко повече. Експерти по епидемиология на невродегенеративните заболявания смятат обаче, че вероятният брой на засегнатите семейства у нас е между 500 и 700. Една от най-непосредствените задачи на невролозите заедно с пациентската организация е да се даде старт на работата по създаването на регистър на фамилиите с носителство на гена на Хънтингтън, стана ясно по време на форума.

Невена Попова





Коментари

май 2024

ПВСЧПСН
  
  

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се