Новини - България

СЗО ще помага на България в здравната реформа
Прочетена: 217 пъти
Снимка: Министерство на здравеопазването

„Една от причините да бъда тук е желанието на Световната здравна организация (СЗО) да подсили двустранното сътрудничество с България. България е много специален член на СЗО, защото е една от малкото страни-основателки на организацията и ние трябва да продължим да засилваме своето сътрудничество. В страната предстои провеждането на реформа на здравната система и СЗО ще подкрепи тази реформа. Една от основните промени се предвижда да бъде въвеждането на нов здравноосигурителен модел.“

 

Това посочи Генералният директор на Световната здравна организация д-р Тедрос Гебрейесус на съвместен брифинг с министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, съобщава пресцентъра на здравно министерство. Втората причина за визитата на д-р Гебрейесус е възможността за засилване на сътрудничеството между Европейския съюз и Световната здравна организация в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС.

 

„Дългогодишното сътрудничество между България и Световната здравна организация (СЗО) се задълбочава с наскоро подписаното Двугодишно споразумение за сътрудничество за периода 2018-2019 г. Ще работим активно с Офиса на СЗО в България по изпълнение на дефинираните цели в областите заразните и незаразните болести, подобряване на здравето на майките и децата, националната здравна политика и подготвеността на държавата при извънредни здравни ситуации“, заяви министър Ананиев.

 

За целта са предвидени средства в размер на 183 330 щатски долара от СЗО.

 

България е една от първите страни, в които СЗО направи изследванията „Обзор на състоянието на здравеопазването и благосъстоянието населението“ и „Характеристики на здравеопазването и благосъстоянието на населението“ в рамките на предишното Двугодишно споразумение. Тези анализи отчитат устойчиво подобрение на здравното състояние на населението по редица показатели като драстично намаляване на детската смъртност и увеличаване на продължителността на живота, но и очертават предизвикателствата пред страната ни - заболяванията на кръвоносната система, високото равнище на тютюнопушенето и консумацията на алкохол, широкото разпространение на затлъстяването и високият дял на разходите на домакинствата за здравеопазване, стана ясно от думите на здравния министър. Кирил Ананиев коментира, че в основата на Националната здравна стратегия 2020 е заложен многосекторният подход на СЗО „Здраве във всички политики“.





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се