Новини - България

В България: Пациент ще чака 8 г. за отстраняване на катаракта
Прочетена: 378 пъти
Снимка: ВМА

Планов прием по амбулаторна процедура за оперативно отстраняване на катаракта, което ще се случи след 8 години, е най-фрапиращият случай за отлагане на терапия, записан в Националната листа на чакащите, публикувана на сайта на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

 

Конкретната манипулация трябва да се извърши в УМБАЛ "Св. Анна" - София и е планирана за далечната дата 25.08.2025 г., независимо, че катарактата е състояние, което не търпи обратно развитие и единствената форма за лечение е операцията. Освен това се среща главно сред хора над 60-годишна възраст и отлагане от 8 години изглежда съвършено нелогично.  

 

Други шестма пациенти пък са получили "шанса" да се лекуват само след три години - в края на 2020-та. Само един от тях ще получи терапията си през февруари в Специализираната болница по травматология, ортопедия и спортна медицина "Проф. д-р Димитър Шойлев" в София. Пациентът е записан за физикална терапия и рехабилитация на опорно-двигателния апарат и ще прекара в лечебното заведение цяла седмица. Клиничната пътека включва както рехабилитация след травми и ревматологични заболявания (артрит, артроза, спондилит, подагра), така и процедури, свързани с вродени аномалии, увреждания и тежки диагнози.

 

Другите двама пациенти, планирани за 2020-та, ще постъпят в УМБАЛ "Св. Иван Рилски" в столицата - единият за диагностика и лечение на хронично чернодробно заболяване (като Хепатит В и С, фиброза и цироза), а другият за лъчетерапия. В началото на декември 2020 г.  УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив ще приеме пациент по клинична пътека за диагностика и лечение на декомпенсиран захарен диабет, а МБАЛ-Шумен е планирала биопсия при рак на гърдата. УМБАЛ-Русе пък ще диагностицира епилепсия на пациент, който фигурира под шокиращия пореден номер 14 377 в листата с чакащи на лечебното заведение. 

 

В този ред на мисли деветимата пациенти, които ще влязат в болница през следващите 2018 и 2019 година са истински късметлии. Трима от тях ще лекуват полиневропатии и увреждания на нерви, а един ще уточнява персоналния си риск от развитие на стенокартия и инфаркт на миокарда. Останалите ще бъдат приети по клинични пътеки за диагностика и лечение на заболявания на тънкото и дебелото черво, артериална хипертония в детска възраст, УНГ операция и хирургична интервенция върху мъжка полова система. 

 

Добрата новина в случая е, че от всички 4403-ма души в Националната листа на чакащите, само 76 няма да получат планираните диагностика и лечение в рамките на законоустановените 2 месеца. Общо 4387 души ще влязат със закъснение в болница до края на годината, от които само 60 ще бъдат приети след 15 юли 2017 г. 

 

Според данните в националната листа, най-много хора чакат за прием в УМБАЛ-Плевен (общо 523 души), следвана от СБАЛОЗ "Д-р Марко Марков" във Варна (488 души) и Аджъбадем Сити Клиник УМБАЛ в София (425 души). Лошата новина е, че клиничните пътеки, по които терапията най-често се отлага, продължават да бъдат онкологичните.

 

Слава АНАЧКОВА





Коментари

май 2024

ПВСЧПСН
  
  

Събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се