Новини - България

Въвеждаме нов революционен метод в онкохематологията - ремисия без лечение
Прочетена: 1982 пъти
Снимка: Redmedia.bg

Пациентите с хронична миелоидна левкемия (ХМЛ) вече имат още една възможност за справяне с болестта, след като Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) одобри прилагането на нов терапевтичен подход. При него лечението със специфичен медикамент от групата на тирозин-киназните инхибитори може да се преустанови при определено ниво на молекулярен отговор и болният да остане в „ремисия без лечение“. Това съобщи на пресконференция в столицата днес проф. Маргарита Генова, председател на Българското медицинско сдружение по хематология (БМСХ) и в допълнение посочи, че това на практика е една революция в хематологията. По нейните думи, условието пациентът да получи тази възможност е пълноценното му проследяване по строго определени клинични и лабораторни критерии, а тази възможност е налице във всички университетски хематологични клиники у нас.

 

„През последните години лечението на злокачествените кръвни заболявания постигна значителен напредък, трикратно бе увеличена преживяемостта на болните с ХМЛ, осезаем прогрес има и при острите левкемии и миелопролиферативните заболявания. Важно е да се знае също така, че обикновено пробивите в хематологията имат своето развитие и в други области на медицината, което означава надежда за все повече болни“ , каза проф. Генова.

 

В световен мащаб на ХМЛ се дължат 10%-15% от всички левкемии, а честотата на зоболяването е 1-2 случая на 100 000 души от неселението годишно.

 

Всички пациенти у нас с ХМЛ имат достъп до това лечение, то е показано при болните с доказан конкретен генетичен дефект – носителство на Филаделфийска хромозома, а те са преобладаващата част – 85%-90% от случаите, посочи националният консултант по хематология проф. Жанет Грудева.

 

„Икономическата страна на новата терапия „ремисия без лечение“ е очевидна – освобождава се финансов ресурс, който се пренасочва за лечение на други пациенти. В тази ситуация човешката страна на нещата обаче остава малко встрани. В клиниката, в която аз работя, в Университетска болница „Св. Георги“ в Пловдив вече имаме първия пациент, при който прилагаме този подход – това е една млада жена, която би искала да има деца след време. Категорични сме, че такава възможност има и този пример най-ясно показва, че иновативните терапии съществено променят облика на медицината въобще“, каза проф. Грудева.

 

Молекулярните изследвания са неразделна част от цялостния лечебен процес при болните със злокачествени заболявания на кръвта, стана ясно от думите на проф. Георги Балаценко, ръководител на лаборатория в Специализираната болница за лечение на хематологични заболявания в столицата. В допълнение той поясни, че има утвърдени маркери за подобрение, които се използват като критерий за включване в програмите за спиране на лечението.

 

„Лечението може да бъде спряно, но наблюдението след спирането е непрекъснато. Пълноценното проследяване включва мониториране на определени лабораторни показатели, което трябва да се спазва много стриктно“, посочи проф. Балаценко.

 

Предстои да бъдат обсъдени възможностите за финансиране на проследяването на пациентите, които са в „ремисия без лечение“, с Националната здравноосигурителна каса, стана ясно още на пресконференцията днес. В момента у нас има около 520 болни с диагноза „хронична миелоидна левкемия“. По мнението на онкохематолозите около 20%-25% от тях е вероятно да отговарят на критериите за включване в програмите за спиране на лечението. Всички, които бъдат одобрени, ще трябва да останат под наблюдение със специфични ежемесечни молекулярно- биологични изследвания, обясниха още специалистите.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се