Новини - България

Внасят предложението за нов здравноосигурителен модел в парламента след Нова година
Прочетена: 198 пъти

"Очаквам през януари да мога да предложа една консенсусна реформа".

 

Това заяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев пред депутатите от парламентарната Комисия по здравеопазването днес. Изслушването му бе продължение на диалога, чието начало бе поставено на кръглата маса "Дискусия за бъдещето на здравеопаването"  в края на миналия месец.  

 

По неговите думи има изключителен интерес към работните групи, които ще обсъждат детайлите на новия здравноосигурителен модел. За всяка от тях има заявено участие от заинтересованите страни, така броят на участниците в група ще достигнат и дори ще надхвърлят по 40 и дори над 40 представители. Министърът уточни, че очаква работните групи да стартират обсъжданията на 15 октомври и да ги приключат на 26 ноември. След това ще бъде проведена още една кръгла маса, на която ще бъдат представени изводите от тяхната работа. 

 

Кирил Ананиев бе категоричен, че стремежът му е в хода на обществените консултации да се постигне максимална степен на консенсус и още в първите дни на новата година да внесе в Министерски съвет и в Народното събрание изчистени и ясно формулирани предложения, които да удовлетворяват максимално обществото и да станат законодателен факт във възможно най-кратки срокове.  

 

"Нашата цел е да възстановим конституционното право на българските граждани на равен достъп до здравеопазване“. заяви министърът пред депутатите.

 

Той сподели личното си огорчение от факта, че в публичното пространство се прокрадват мнения, според които замисляните промени целят единствено да бъдат събрани "едни пари", които да бъдат вкарани в системата. Според министъра тези твърдения са категорично неверни. 
 

"Целите, които Министерството на здравеопазването си поставя да постигне чрез предлаганите промени, са реалното остойностяване на медицинските дейности, спазването на правилата за добра медицинска практика, гарантирането на възможно най-добър изход от заболяването за пациентите, както и по-достойно заплащане на работещите в здравната система", стана ясно от думите на Кирил Ананиев.

 

Според него в концепцията на здравното министерство е поставен акцент и върху измерването на качеството на лечението, проследяването на ефектите от прилаганите терапии, осигуряването на необходимия ресурс за профилактика, превенция, долекуване и продължително лечение. Министърът обясни, че предлаганите промени целят и да се създаде  потенциал за реализирането на нови политики и програми, за инвестиции и обновяване на материалната база, за прилагането на нови технологии за лечение, каквито са и очакванията на гражданите. Не на последно място според министър Ананиев важен фокус в усилията на неговия екип е намаляването на нерегламентираните плащания, които сега представляват значителна тежест за гражданите.

 

"Предвижда се въвеждането на троен контрол, който ще се упражнява от здравната каса, застрахователите и пациентите. Разписани са и редица мерки и нови механизми за заплащане на лекарствените продукти и медицинските изделия, чрез които да се оптимизират разходите за тях, без гражданите да бъдат лишавани от необходимата терапия", допълни министърът. 

 

Попитан дали и откъде очаква съпротива, Кирил Ананиев отговори, че съпротивата може да бъде два вида - професионална и политическа.

 

"Политическата вече е факт – вотът на недоверие. Професионалната може да дойде от тези участници в здравния процес, които смятат, че промените няма да доведат до ефекта, който искат. Такива са например общинските болници",  каза той. 

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се