Интервю -

Жулиета Недялкова, Skener.news: На здравеопазването са му нужни шокова зала, реанимация и специализирана помощ
Прочетена: 821 пъти
Снимка: Личен архив

Каква беше 2017 г. в сферата на здравеопазването у нас? И какво трябва да се случи през новата година? За равносметката за отминаващата година и надеждите за идната потърсихме мнението на хората, които следят случващото се в системата на здравеопазването съвсем от близо – здравните журналисти.

 

Срещаме ви със създателя на сайта Skener.news Жулиета Недялкова. Ето какво каза тя:


 

Кои са трите положителни събития в системата на здравеопазването, с които ще запомните 2017 г. и защо?

 

-  Ако питате властта – вероятно най-хубавото е, че не се наложи актуализация на бюджета за здраве. И че все пак се намери желаещ да заеме поста министър, макар личните ми очаквания към Кирил Ананиев да бяха по-високи, поне що се отнася до първите му заявки в новото му амплоа. От гледна точка на пациентите, единственото хубаво е, че все още има лекари, които въпреки системата правят медицина на високо ниво. Напоследък работата ме срещна с много млади доктори – абмициозни, мислещи, нахъсани, непримирими и готови да останат в България. Вярвам, че промяната може да дойде от тях.  

 

Кои са трите отрицателни събития в системата на здравеопазването, с които ще запомните 2017 г. и защо?

 

 - Безспорно най-големият скандал е мораториумът върху лекарствата. Независимо как го наричат управляващите и словесните им издевателства над молекулите, забраната за финансиране на иновативни терапии е публично признание за импотентността на държавата в сектор „Здравеопазване“. Живот синоним няма, така че и смислен аргумент в полза на мораториума не може да има. Никакви комисии и работни групи, които по правило се създават, когато не искаш да свършиш нещо, не са в състояние да осигурят на близо 9000 българи онези лекарства, до които депутатите забраниха достъпа през следващата година. Още по-лошо беше, че директори на болници влязоха в ролята на селски глашатаи, за да обяснят на обществото, че не било толкова голяма драма, че няма да пием хапчета. По-важно било да има пари за болниците и разбира се, ако може те да си останат директори.

 

2017 г. ще запомним и с трима здравни министри. Което пак ни връща към импотентността и липсата на решения. Огромен проблем е и доплащането – вадим от джоба си половината от парите, които се харчат в сектора за една година или близо 4 млрд. лева. Доплащаме в болниците, за лекарства, за консумативи, за медицински изделия. А най-страшното от всичко е, че пропастта между лекари и пациенти вече е толкова дълбока, така щото едните отказват да лекуват без избор на екип, а другите отиват в болница въоръжени с нож, минимум.         

 

Какво трябва да се случи през 2018 г. в системата на здравеопазването?

 

- Каквото се случва на човек с разбит нос, счупен крак, един бъбрек,  диабет и инсулт – шокова зала. После реанимация, след това специализирана помощ за всеки един от проблемите. По възможност на едно място и без разкатаване, без лимити и без мораториуми. Нещо подобно му трябва и на здравеопазването. Така че няма едно решение, което да е като панацея. Но е очевидно, че този модел е изчерпан, така че може би е време НЗОК не да си отдъхва, както предлага управителя на фонда проф. Камен Плочев, а да се демонополизира. Без обществен дебат, както пише в управленската програма на кабинета „Борисов 3“. Щом може да налагаш мораториум, въпреки мнението на хората, които редовно си плащат здравните вноски, значи можеш и без кръгли маси, да им дадеш възможност да знаят къде и защо се осигуряват и какво ще получат срещу парите си. Кажете ми защо да се осигурявам, щом предварително знам, че няма да има лекарства, модерни операции и ще ме спъват лимити на всяка крачка по т.нар. клинична пътека?    





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се