Интервю -

Д-р Ирен Цочева: Когато отивате на почивка с деца, съобразявайте се първо с тях и след това със себе си
Прочетена: 1830 пъти

Умеем ли да организираме почивката си, когато сме заедно с децата си? Кои са най-важните правила, които трябва да спазваме, ако искаме детето ни да прекара ваканционните дни спокойно и без риск от неприятни изненади и неочаквани заболявания? Отговор на тези и други въпроси даде пред Redmedia д-р Ирен Цочева, специалист по детски болести в УМБАЛ „Александровска“.  

 

Д-р Ирен Цочева завършва Медицински университет - София през 1997 г. Специализира педиатрия и през 2006 г. защитава дисертация на тема: “Клинични, имунологични и генетични особености на бронхиалната астма в детската възраст”. Тя е главен асистент в Клиниката по педиатрия на УМБАЛ “Александровска”. Има няколко специализации в областта на детската пулмология, алергология и епидемиология на белодробните и алергичните болести във водещи клиники в Германия, Франция, Испания и Хърватска. Членува в Европейска асоциация по алергия и клинична имунология (EAACI) от 2001 г., в Европейската респираторна организация, в Българска педиатрична асоциация и в Български лекарски съюз.


Д-р Цочева, през последните години хората свикнаха да пазят децата си от силното лятно слънце, да им осигуряват ефективна кожна протекция. Като че ли се говори по-малко обаче за опасностите, които крият горещите дни за дихателната система на малкото дете. Моля ви да се спрете накратко на този въпрос.

 

- Да, високите температури и сухият въздух са един неблагоприятен фактор, който поставя на изпитание малкото дете. Тук е мястото да кажа няколко думи за климатиците, които са широко използвани вече в много домове. Първото и най-важно нещо е те да бъдат програмирани така, че температурата в помещението да е с 5-6 градуса по-ниска в сравнение с външната. Не е препоръчително разликата да е по-голяма, за да не се стигне до прекомерно охлаждане. Също така трябва да се избягва честото влизане и излизане от климатизираното помещение навън и обратно. Друга опасност е насочената струя студен въздух на климатика – не трябва да се допуска детето да стои точно под нея. Трябва да се знае още, че наистина пневмониите са три пъти по-редки в този сезон в сравнение със студените месеци, но много по-чести през лятото са вирусните пневмонии. Те протичат с висока температура, кашлица, зачервено гърло. Имат рязко начало, болестта прогресира бързо. Това, което е важно да се знае от всички родители е, че не трябва да настояват за антибиотично лечение. Много често заболяването се овладява само със симптоматични средства – температуропонижаващи, сиропи за кашлица, капки и спрейове за нос. При това не винаги се налага престой в болница, по-същественото е проследяването, което може да бъде и амбулаторно. За да обобщя, ще кажа един медицински факт, в чиято истинност се опитвам да убедя всички родители – нито един антибиотик не е убил нито един вирус! Антибиотик може да се назначи единствено в случаите, когато се очаква усложнение  и то по преценка на лекар. В същото време искам да припомня, че, макар и по-рядко, в този сезон се срещат атипичните пневмонии, причинени от бактерии – микоплазма, хламидии, легионела. Естествено, при тях прилагането на антибиотици е напълно оправдано. На това място искам да подчертая нещо много важно, свързано с легионелната пневмония. Този микроорганизъм обитава филтрите на климатиците и затова е за препоръчване децата да избягват близостта със студената струя въздух. Обръщам внимание, че тази опасност е напълно реална за малчуганите, които летуват в хотелите с централна климатизация. Ето защо родителите трябва да проявяват по-голямо внимание, ако случаят е такъв.

 

А какви са вашите препоръки за децата  с доказана бронхиална астма?

 

- Обикновено ние, лекарите се стремим да намалим до минимум лекарствата, които детето приема през летния сезон. Правилото, към което се придържаме, е да обучим максимално добре и родителите, и детето за добър контрол на заболяването, в това число и за работа с инхалатора. Ето защо препоръчваме семейството задължително да вземе в багажа си медикамента срещу астма и инхалатора, за да разполага с тях в случай на спешна нужда. Сега има модерни и щадящи инхалатори, специално предназначени за деца, които осигуряват прецизно и надеждно лечение на астмата. Носете ги винаги със себе си, ако детето ви е с тази диагноза.

 

Не е тайна, че от край време българинът се страхува от лекото облекло и предпочита детето му да е по-дебело облечено, за да не настине. Какъв риск крие прекомерното обличане в топлия сезон?

 

- Рискът от прегряване във всеки сезон крие опасност, особено при бебета и по-малки деца. През горещите летни дни е важно облеклото да е леко, изработено от естествени тъкани – най-добре от памук, и да е широко, а не прилепнало и стегнато по тялото. Важно е родителите да знаят, че изпотяването е физиологична реакция, а не непременно признак на болест. По-скоро притеснение би могло да събуди зачервяване на лицето, без да има изпотяване. Както и повишена температура, ако тя продължава по-дълго време. Няма нищо смущаващо в това детето да има леко повишена температура, ако е тичало много, ако е играло активно с връстници, ако се е надбягвало. 

 

Като че ли тук е мястото да Ви попитам как е най-правилно да се мери температура на малките деца? Въпросът на пръв поглед изглежда елементарен, но всъщност е много важен и за родителите, и за лекарите, които могат да бъдат повикани при нужда.

 

- Има много зони по тялото, в които би могла да се измери температурата. Най-често това става под мишницата или анално, но е възможно още и в ухото или в устата, например. Електронните термометри, които се използват днес, са много прецизни и удобни, те дават точно измерване за секунди, хипоалергични са. Желателно е също така преди да поставим термометъра под мишницата да подготвим кожата със суха памучна кърпа. Вече казах, че ако детето е с астма, е важно да носите със себе си инхалатор. Като допълнение ще отбележа, че не по-малко важно е да носите със себе си и индивидуалният термометър на малчугана. Също както вземате шишетата за вода и меките играчки, така не забравяйте и за тези неща.

 

А кои симптоми със сигурност налагат да потърсим медицинска помощ без забавяне?

 

- Разстройство, гадене, повръщане, световъртеж, зачервено гърло, хрема, кашлица, обилно изпотяване, неспокоен сън в продължение на няколко нощи.    

 

С какви лекарства трябва да се тръгва на път и да не забравят през ваканцията?

 

- Винаги трябва да имаме под ръка температуропонижаващи медикаменти, съобразени с възрастта на детето. Ако то е с алергия, да не забравяме урбазона. На това място ми се иска да припомня, че морските дарове крият опасност от алергии и това също трябва да се има предвид. Ако има доказана непоносимост към отрова от пчели и оси, е добре да имаме осигурена и писалка с епинефрин – пчелна противоотрова, защото има опасност от анафилактичен шок.

 

И накрая няколко обобщаващи препоръки?

 

- Внимавайте много детето да не се дехидратира, защото това състояние е крайно опасно, особено за кърмачета, но така също и за малки деца. Грижата за кожата не споменавам, защото приемам, че повечето родители са добре запознати с опасностите от слънчевото изгаряне. И нещо, което според мен е най-важното. Ако сте решили да ходите на море  или планина с деца, вие сте тези, които трябва да се съобразявяте с тях, а не те с вас. Така че, изградете си от самото начало режим на пътуване, хранене, сън, отдих и забавления, които са подходящи най-вече за децата ви, и едва след това за вас.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

май 2024

ПВСЧПСН
  
  

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се