Новини - България

Деян Денев, ARPharM: Ракът може да се превърне в хронично заболяване до 10 години
Прочетена: 765 пъти

Двама от всеки трима пациенти, диагностицирани със злокачествено заболяване в днешно време, преживяват поне 5 години и това е едно от значителните постижения на съвременните иновативни терапии. Това коментира директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM) Деян Денев на кръгла маса "Бъдещето на онкологичната грижа в България – фокус върху пациента". 

 

По данни на Световната здравна организация (СЗО) за 20-те години в периода 1991 – 2011 г. смъртността от онкоболести в петте най-развити държави в Европейския съюз и в Австралия е намаляла с 21%, в Канада – с 22 на сто, а в САЩ – с 24 процента. За по-малко от 10 години в периода 2000-2009 г. пък средната продължителност на живота в 30-те държави от Организацията за икономическо сътрудничество и растеж (ОИСР) е нараснала с 1,74 години, като 73% от това увеличение се дължи именно на иновативното лечение, обобщи статистиката Денев.

„Общият брой онкоболни в развитите държави, а и в България, се увеличава. Това може да звучи като лоша новина, но всъщност означава, че благодарение на напредъка в медицината  хората живеят по-дълго с това заболяване. Тоест, увеличението на общия брой страдащи от злокачествени заболявания доказва, че лекуваме тези заболявания по-добре и по-успешно”, коментира Денев.

Един от добрите примери в тази връзка е Великобритания, където смъртността от рак на белия дроб е намаляла с цели 37% от 1980 г. до днес – от 45 фатални случая на 100 000 население до 28,4 случая на 100 000 души. В основата на постижението е еволюцията на молекулярната диагностика, която вече разпознава 12 различни мутации на белодробния тумор и позволява всяка една от тях да бъде атакувана с подходящи медикаменти.

 

По същия начин непознатите преди 60 г. болести на кръвта, днес са обособени в около 40 вида левкемии и приблизително 50 вида лимфоми. За тях в момента се разработват 230 нови терапии в Европа, за да постигнат още по-добри резултати от вече регистрираните – 70% ръст на 5-годишната преживяемост при хроничната лимфоцитна левкемия и 80% ръст на същия показател при Ходжкиновия лимфом.

„И към момента някои форми на злокачествени заболявания са хронични, а не животозастрашаващи състояния. В рамките на следващите 10 г. това може да се случи за повечето от формите и локализациите на рака.”, прогнозира още Деян Денев.

Все още нямаме конкретни данни за преживяемостта на болните със злокачествени новообразувания, диагностицирани през последните години, през които бяха направени съществени промени и инвестиции в онкологичната помощ у нас, в резултат на което пациентите получиха по-добър достъп до лекарства, до нови технологии и до медицинска помощ.  Данните за ръста на общия им брой може да се разглежда като косвен индикатор за подобрена преживяемост, категоричен е Денев. Според данните на Националния статистически институт (НСИ) в периода от 2000 до 2014 г. новооткритите случаи на рак нарастват с 33%, а общият брой на диагностицираните пациенти - с 61 на сто. 

 

Най-голямото постижение на иновативните терапии е не само по-високата продължителност на живота на болните, но и възможността голяма част от тях да се върнат на работа и да водят съвсем нормално ежедневие. Например, във Франция, 82.1% от работещите жени, диагностицирани с карцином, са се върнали на работа след средно 10,8 месеца отпуск по болест. В Холандия 83% от работещите с рак на гърлото са направили това след средно 6-месечна терапия, а в Япония средно 81% от онкоболните са се върнали на работа до една година след поставянето на диагнозата.

 

Всичко това доказва, че персонализираната терапия, ориентирана към пациента и фокусирана върху резултатите от неговото лечение, е правилната посока, в която трябва да се развиват здравните системи по света.

 

Слава АНАЧКОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се