Новини - България

Кабинетът одобри проекта за нов основен и допълнителен здравен пакет
Прочетена: 833 пъти

Разделянето на медицинската дейност в основен и допълнителен пакет е разписано в нов проект за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, одобрен от правителството днес, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

 

Измененията са изцяло съобразени не само с Националната здравна стратегия и Концепция "Цели за здраве 2020", но също така с решението на Конституционния съд от началото на март тази година. Тогава магистратите стопираха основната реформа на здравния министър д-р Петър Москов и върнаха разделянето на медицинските дейности в основен и допълнителен пакет с мотива, че е разписано неясно и не на правилното място.

 

Според тях няма пречка здравната помощ да бъде разделена в различни пакети, но това трябва да става по ясни критерии, описани в закон (а не в подзаконов нормативен акт), въз основа на които различните заболявания и лечението им да се разпишат подробно в наредба. В резултат екипът на министър Москов преработи текстовете и отново ги внесе за одобрение от правителството.

 

Новият законопроект въвежда критериите, по които ще се извършва разделянето, а именно – дали е необходимо медицинските дейности да се осъществяват незабавно или да се планират за изпълнение, съобщават още от правителствената пресслужба. Отправна точка ще бъдат стадият, развитието, тежестта и остротата на съответното заболяване и състояние. От значение ще бъде осигуряването на здравна закрила на рискови групи като бременни и родилки, лица със заболявания и състояния, които могат да доведат до смърт или тежки необратими функционални увреждания на жизненозначими органи и системи.

 

В основния пакет ще попаднат дейностите, които следва да се извършват без отлагане във времето. В допълнителния пакет ще се включва лечение на диагностицирани заболявания или състояния, които не водят до непосредствена заплаха за живота или трайно увреждане на здравето и при които медицинските дейности могат да бъдат планирани във времето без опасност от влошаване на състоянието и степента или стадия на развитие на болестта.

 

Със законопроекта се предлага и промяна в Закона за здравето, свързана с дейността на здравните кабинети. Създава се възможност в здравните кабинети в детските градини, училищата, домовете за деца, социалните учебно-професионални центрове и приюти за деца да се извършват дейности, свързани с подпомагане процеса на наблюдение и лечение на деца с хронични заболявания. Това е още една мярка за реализиране на заявените здравни цели, свързани с поставяне на приоритетно място на грижите за здравето на децата, уточняват от пресцентъра на Министерския съвет.





Коментари

май 2024

ПВСЧПСН
  
  

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се