Новини - България

Лекари в спор кой да констатира смърт на пациент
Прочетена: 484 пъти

Работещите в Центровете за спешна медицинска помощ лекари и фелдшери, както и лекари от други лечебни заведения отказват да констатират смъртта на пациенти и да издават актове за смърт. Това се случва дори след като самите те са установили, че пациентът е починал. Мотивът – „това е единствено и само задължение на ОПЛ (бел. р. – общопрактикуващите лекари) или както се се изразяват – „личния лекар“. За тази практика алармира Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) в писмо до министъра на здравеопазването д-р Петър Москов, неговият заместник д-р Бойко Пенков и подуправителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Иванка Кръстева.

 

От сдружението припомнят, че констатирането на смърт е регламентирано в Наредба 14 на Министерството на здравеопазването, където се посочва, че тази дейност се извършва от лекар, а при липсата на такъв от фелдшер, а установилият смъртта попълва „Съобщение за смърт“.

„Явно е, че установяването на смъртта и издаването на съобщение за смърт не е задължение и ангажимент единствено и само на ОПЛ. Такова не произтича от нито един нормативен документ.

Факт е и че ОПЛ са в обективна невъзможност да извършват изцяло тази дейност, дори да им беше вменена. Например, през нощта, при отсъствие от населеното място, ако човекът е починал в друг град или държава и др.

Считаме, че съществуващата наредба достатъчно флексибилно урежда проблема, но е необходимо да се спазва“, посочват джипитата.

Пълният текст на писмото може да се прочете ТУК.

 





Коментари

май 2024

ПВСЧПСН
  
  

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се