Интервю -

Първият работен ден след празниците - "тъмна дупка", "ново начало" или един обикновен ден
Прочетена: 868 пъти
Снимки: Личен архив

Какво се случва с нас в първия работен ден след празниците и как можем да го превърнем в приятно преживяване за нас самите и за хората, които са около нас? С този и други въпроси се обърнахме към психолога Боряна Николова. Ето какво каза тя пред Redmedia.


 

Г-жо Николова, защо първите работни дни след дълги празници са съпроводени с негативни емоции – необяснима тъга, апатия и липса на тонус, на желание за работа?

 

- В повечето случаи, с приближаването на първия работен ден за новата календарна година, се наблюдават поява и засилване на депресивни симптоми. Този всеизвестен факт е провокиран от редица причини. Те включват разочарованието от скоропостижното нарушаване на обещанията и амбициозните планове, които хората обикновено правят в края на годината. Помислете само – колко често обичаме да оставим за този ден някое от следните лични обещания и „вричания“: „Спирам цигарите“, „Започвам да спортувам“, „Няма да споря вече с колегата“, „Няма да раболепнича пред шефа“, „Ще спра да свалям секретарката на шефа“. В тези първи дни идва и раздразнението от брачния партньор и/или други членове на семейството, с които се е наложило да прекараме доста време заедно, системното преяждане и/или препиване, на които се дължат добавените в дните около Коледа килограми. Много хора, които не се чувстват щастливи от интимните си връзки, решават да се разделят с половинките си и да потърсят нов партньор. Същото се отнася за личностите, които не изпитват удовлетворение от работата си и/или работното си място. Сред останалите често споменавани причини за понижено настроение в първия работен ден на годината, са чувството на вина, умората, финансовия банкрут в резултат на интензивното и често неразумно коледно пазаруване. Към тях може да се добавят тъгата от раздялата с близките хора, които живеят на друго място и след дните, прекарани заедно по Коледа, са отпътували отново на далеч, тази на децата, които трудно приемат мисълта, че ваканцията е приключила и трябва да се върнат към стария ритъм, неудовлетворителните резултати от счетоводните ревизии за изминалата година, спадът в клиентелата след празниците, който е особено осезаем през целия месец януари, и много други.

 

Какво може да ни помогне да преодолеем тези настроения?

 

- Каквито и да са причините за пониженото настроение и депресивните симптоми, свързани със започването на работа след топлите Коледни дни, най-важното е позитивното им преодоляване. На всички ни е ясно, че всяка дейност, състояние, акт и редица други фактори, имат начало и край. Важно е да подчертая, че не всеки край на нещо хубаво задължително трябва да бъде съпроводен от негативни емоции. И всичко това би могло да се случи в условията на подходяща адаптация. Т.е. важно е да сме наясно, че е добре да си дадем време за един преходен период, който ще ни послужи за „стъпалце” към еднообразното ни и напрегнато ежедневие в работна среда.

 

Що се отнася до времевите параметри, не би било коректно да се фиксира точен диапазон, но най-често в рамките на 1 до 3 дни балансът се постига, стига да се подходи с подходящото внимание и разбиране към себе си и околните - шефове, колеги. Във връзка с това, бих искала да изтъкна, че тоталното блокиране на мислите за предстоящите работни дни по време на празнуването, не е най-добрият вариант, защото е солидна предпоставка за появата и наличието на стрес и депресивни симптоми още в първия работен ден. Вместо това, когато се сетим за работното си място по време на празнуването, бихме могли набързо да „предначертаем” споделянето на моменти от празника с любими колеги. Например правенето на снимки от събитието са една чудесна алтернатива за този акт. Друг адаптационен „улеснител” би могъл да бъде и приготвянето на почерпка с подходящо послание за присъстващите в работния аспект от живота ни. Например: едно плато дребни сладки, чийто подтекст би могъл да бъде: „Нека на всички ни е сладка предстоящата работна година!”. Разбира се, съществуват и още много други техники и малки хитринки за „доизживяване на празника” на работното място и в работна обстановка. Всички те зависят от мотивацията и креативността на всеки от нас. Основното обаче се корени в стремежа за комуникация с околните. Важното е да се разбере, че ако се опитваме да създадем една позитивна работна атмосфера в началото на годината, това е основата на едно продуктивно и реалистично целеполагане и насочване на усилията ни в положителна посока.

 

Разбира се, не е зле да се има предвид, че не всички околни на работното ни място, биха имали мотивацията и амбицията да улеснят прехода си от празнуване към труд. И точно тук е важно да запомним, че е необходимо да подходим с разбиране към тях и да се опитаме да не приемаме лично някои техни негативни прояви и настроения. Дори бихме могли да им демонстрираме известна загриженост, под формата на малък подарък, стимулиращ производството на ендорфини, например един шоколад. Защото, ако не Коледа, тогава кой празник е толкова емпатийно и съпреживяващо насочен!?

 

И все пак, от нас ли зависи какъв първи работен ден ще имаме след празниците?

 

- Да, ако трябва да обобщя и конкретизирам отговора на зададения ми въпрос, бих казала: точно от нас самите зависи кой вариант ще изберем за първият работен ден след празниците – „тъмна дупка”, „ново начало” или един обикновен ден, в който да бъдем себе си! И в трите варианта можем да изразим себе си, но не е ли най-приятно да се възприемаме като адаптивни и реалистично позитивни личности? Защото още Чарлз Дарвин е казал, че не оцелява най-силният, нито най-красивият, нито най-умният, а най-адаптивният! Затова, не се страхувайте да опитвате промяната си към доброто самочувствие, та макар и в първия работен ден след празниците!

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се