Новини - България

Почти 9000 лв. взимал Ваньо Митев като ректор. На професорите давал по 1700
Прочетена: 2228 пъти
Проф. Ваньо Митев Снимка: МУ-София

Точно 8937 лв. е била брутната работна заплата на бившия ректор на Медицинския университет в София (МУ-София) проф. Ваньо Митев, сочат данните в одитния доклад на висшето учебно заведение, който вече е предаден на Прокуратурата и ДАНС.

 

За сравнение, началната месечна работна заплата за длъжността, посочена в документа, е 1440 лв., а индивидуалният размер на основното възнаграждение, което проф. Митев сам си е определил, е 5284 лева. В същото време максималният доход на професор с две и повече специалности е бил лимитиран на 1782 лв., доцентите ръководители на катедри са получавали не повече от 1576 лв., а главните асистенти - 1260 лв. на месец.

 

Високи заплати са получавали всички в Ректората на МУ-София, когато ръководител е бил проф. Митев. Брутното месечно възнаграждение на първия заместник-ректор, например, е било 8548 лв., това на главния секретар - 7010 лв., доходът на главния счетоводител - 5998 лв., а заплатата на ръководителя на отдел "Човешки ресурси" - 3731 лева.

 

По правило ректорът определя индивидуалните възнаграждения не само на ръководството, но и тези на деканите и ръководителите на структурни звена, финансирани от бюджета на МУ-София. Проблемът е, че на фона на високите възнаграждения одитният доклад констатира, че "няма утвърдени правила за определянето на основните работни заплати на длъжностите в Ректората (ректор, зам. ректор, главен секретар, главен счетоводител и ръководител на отдел)".  

 

Тези правила се определят с постановление на Министерския съвет, а в периода на одита (ануари 2014 - юни 2016 г.) подобен акт не е съществувал. Това е позволило и раздаването на "високи основни работни заплати на някои длъжностни лица от ръководството на университета", отбелязват одиторите.

 

Освен това е установено и странно разминаване между основните възнаграждения на служителите, назначени на пълен и на половин работен ден.

"Основната работна заплата за длъжността „професор“ цяла щатна бройка е в размер на 1827 лв., а половин щатна бройка е 1825 лв. съгласно данни от поименното разписание на длъжностите във „Факултета по обществено здраве“. Разликата от 2 лв.  в повече за 8 часов работен ден спрямо четири часов работен ден е показателна за липсата на ясни принципи и правила при определяне на индивидуалното трудово възнаграждение в университета", гласи заключението на одиторите.

Ето и допълнителните възнаграждения, които се включват в брутната работна заплата в МУ-София, според доклада:

  • 1,5% от индивидуалната месечна заплата за всяка година придобит трудов стаж
  • 600 лв. за придобита степен "доктор на науките"
  • 200 лв. за придобита научна степен "доктор"
  • 90 лв. за една специалност придобита по-малко от 10 години
  • 120 лв. за две и повече специалности или една специалност, придобита преди повече от 10 години при условие, че лицето няма нормативна възможност да се яви на изпит за втора специалност
  • възнаграждения за участие в научно жури съгласно Закона за развитието на академичния състав в България (ЗРАСБ)
  • 35 лв. за изпълняване на функциите на главен административен/или учебен асистент
  • 60 лв. за ръководител на сектор /секция/ в катедра
  • 11 лв. на час за наднормативните часове на хабилитираните преподаватели
  • 9 лв. на час за наднормативните часове на нехабилитираните преподаватели
  • 30 лв. на час за проведено упражнение на английски език
  • 45 лв. на час за проведена лекция на английски език от нехабилитиран преподавател
  • 70 лв. на час за проведена лекция на английски език от хабилитиран преподавател
  • и др.

 

Допълнително са изплащани и бонуси от 200 до 400 лв., одобрени с решение на Академичния съвет, за Международния ден на здравето – 7 април, за Деня на българската просвета и култура и славянската писменост – 24 май, Деня на народните будители – 1 ноември и друти. Великденските и коледните бонуси пък са били 50% от брутната работна заплата на служителите по основен трудов договор, съгласно определени критерии, отбелязват одиторите.

 

Според данните в доклада към 30.06.2016 г. заетите щатни бройки в университета са 1549 при утвърдени 1772 работни места. За вакантните длъжности в Медицинския факултет вече са в ход 53 конкурса, а за 12 от свободните позиции във Факултета по дентална медицина са обявени процедури по избор.

 

Слава АНАЧКОВА





Коментари

май 2024

ПВСЧПСН
  
  

Събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се