Новини - България

Проф. Анна-Мария Борисова: Започвайте деня си с витамин D
Прочетена: 1936 пъти
Снимка: pixabay.com

"Витамин D e безценно средство за превенция, а науката установява неговата благоприятна роля при все повече заболявания, каквото е например артериалната хипертония. Много важно е да се знае, че при хората с диабет нивата на този витамин са намалени, поради което при тях се налага рано да направим добра компенсация."

 

Това заяви ендокринологът проф. Анна-Мария Борисова в презентацията си на тема "Диабет и остеопороза", изнесена в рамките на четвъртия модул от обучението за здравни журналисти „Часът на диабета“. Той се организира от АстраЗенека България с подкрепата на Посолството на Великобритания в България и лично на посланика - Нейно Превъзходителство Ема Хопкинс.   

 

В съвременната наука вече се налага понятието "диабетопороза" - комбинация от наименованията на двете заболявания, които са много чести и много разпространени, отбеляза проф. Борисова. В допълнение тя поясни, че на тези две болести трябва да се гледа като  на епидемични и силно повлияващи живота на отделния човек, с огромна финансова и социална значимост за обществото. 

 

"Диабетът е потвърден рисков фактор за счупвания, които могат да имат дълготрайни и тежки, дори фатални последици", отбеляза специалистът.

 

По нейните думи едва 10% от необходимото количество витамин D могат да се набавят с подходяща храна и по тази причина е важно нивата на витамина в кръвта да се изследват поне един път годишно, за да се установи има ли дефицит и в каква степен е той. Според проф. Борисова особено застрашени в това отношение са жените в менопауза, вегетарианците и веганите, хората, провеждащи кортикостероидна терапия. Адекватната превантивна доза е 1000 единици на ден, а лечебната може да достигне до 4000 единици дневно, стана ясно още от думите на проф. Борисова.

 

"Започвайте деня си с витамин D, грижете се и в семействоти ви всички да са здрави, като приемат необходимата им профилактична доза", призова тя.   

 

В същото време, според проф. Борисова не трябва да се забравя, че витамин D има сезонна флуктуация - неговите нива в организма са най-високи през лятото, през есента се наблюдава спад, а през зимата те достигат най-ниската си точка. Ето защо препоръката е да се използват слънчевите месеци за дълги разходки на открито, сред природата.

 

"Това е времето, през което ще натрупаме запаси от витамина, които организмът ни ще натрупа като депо. То ще бъде на негово разположение и през късната есен и зимата, когато слънчевите лъчи са по-малко", обясни проф. Борисова.

 

В допълнение тя посочи данни от проучвания, в които е установено, че най-ниски нива на витамин D в България са доказани сред жителите на София, поради смога над града и невъзможността на ултравиолетовите лъчи да проникнат през него, а най-високи - сред хората, работещи на открито в селските райони и вилните зони. 

 

"Има обаче и един феномен, който ние, специалистите нарекохме "феноменът Сандански". Характерно за този град е, че жителите му се крият от слънцето и по тази причина не образуват витамин D поради прекомерната си предпазливост", допълни ендокринологът.

 

"Важно е да няма рисково за кожата излагане на слънце, но по-важно е да се намери добрият баланс и да бъде преодолян страхът от излагане на слънце", препоръча още тя.

 

Друг важен съвет на проф. Борисова е хората да не пренебрегват необходимостта от измерване на костната плътност с апарат DEXA поне веднъж годишно, защото това изследване е абсолютно необходимо за консултиращия лекар, който трябва да прецени какво е правилното поведение и какви мерки трябва да се вземат за опазване на костното здраве.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се