Новини - В медиите

в. "Монитор": Болници дерат с такси „носилка" и "мерене да кръвно"
Прочетена: 199 пъти
Снимка: Pixabay.net

Болници въведоха такса „носилка" на територията на самото лечебно заведение и прибират по 7 лв. за мерене на кръвно. Други калкулират над 700 лв. на час за операционна зала. Това съобщиха от Асоциацията на здравните застрахователи. Оттам са засекли нарушения в общо 28 лечебни заведения в страната, пише в днешния си брой в. "Монитор". В „Токуда" например за операция на пациент с хидроцефалия е поискано допълнително заплащане в размер на 5440 лв. при положение, че Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) плаща за същото 3800 лв. В исканата сума са включени 900 лв. за избор на екип, 4420 лв. за имплант, непокрит от НЗОК и 120 лв. за по-добри битови условия. От справката за разходите за лечението обаче става ясно, че то е оценено на 10446,16 лв., като е калкулиран и „час в операционна зала"- 892 лв., както и всяко измерване на кръвно налягане по 7лв.

 

Многопрофилната болница „Унихоспитал" в Панагюрище пък изисквала заплащане за допълнително обслужване при приемането в размер на 10% от минималната заплата, а за пенсионери и пациенти с ТЕЛК - 5 на сто. Въпросната услуга включвала „оказване на асистенция при прием и престой в лечебното заведение, помощ при попълване на документите за приемане и осигуряване на санитарка за дейности при приемането на пациента. Според справката на асоциацията в луксозния пакет на болница „Д-р Щерев", освен телевизор, интернет и баня, са включени спално бельо и сигнализация за викане на санитар, каквито трябва да имат всички болници. АГ болница „Шейново" в София пък иска по 700 лв. наем на операционна зала, когато пациентката си е избрала екип независимо че за залата, както и за дейностите по самото раждане плаща НЗОК. Болница „Надежда" в столицата иска по 710 лв. за биопсия на гърда. Оттам заявяват, че тя не се поема като самостоятелна процедура от НЗОК. От касата пък твърдят, че „тази консултация и клиничният минимум от изследвания са задължителни при всички хирургични пътеки" и те се плащат от НЗОК. В същата болница е установено, че се изисква и заплащане от пациентите за наблюдение след анестезия, става ясно още от справката. В Университетската болница „Св. Иван Рилски" при операция на херния по спешност са поискани от пациента 250 лв. за „Високоспециализирано следоперативно обезболяване с РСА". Методът се състои в това, че след операцията се запазва катетера от епидуралната анестезия и през него се вливат обезболяващи средства. От НЗОК заявяват, че това обезболяване наистина не се поема от нея, но на пациентите може да се постави за нейна сметка мускулна или венозна обезболяваща инжекция.

 

„Запознат съм със сигнала на Асоциацията на здравните застрахователи. ще засиля контрола и ще регламентирам по-добре протокола на контролните функции. Ще изисквам много повече от Изпълнителната агенция за медицински надзор. В проект за изменение на Закона за лечебните заведения сме предвидили мерки, с които ще регламентираме кои дейности могат да бъдат заплащани и кои не от пациентите. Това ще бъде отбелязано и с промени в Наредбата за достъпа до медицинска помощ", каза здравният министър Кирил Ананиев.

 

Пълният текст на материала четете в днешния брой на в. "Монитор".





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития

Последвайте ни

Абонирайте се
за нашия бюлетин

За да получавате винаги
актуалната информация на време

Абонирайте се